Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zachraňují uprchlíky, nebo pomáhají pašerákům? EU chce jiná pravidla pro námořní misi Sophia

Svět

  5:00
Řím - Nad námořní misí Evropské unie s názvem Sophia, jež má ve Středozemním moři bojovat proti pašerákům lidí, se smráká. Některé členské státy váhají, zda v operaci pokračovat, jiné, jako například Itálie, kategoricky požadují změnu jejích dosavadních pravidel. V opačném případě hrozí Řím ukončením podpory. Tamnímu ministru vnitra Matteovi Salvinimu vadí, že běženci zachránění plavidly zapojenými do Sophie, jsou automaticky dopravováni do Itálie. Salvini dlouhodobě žádá, aby zachráněné přijímaly i další státy EU.

Uprchlíci ilustrační foto. foto: Reuters

V Německu se zase v souvislosti s misí Sophia pravidelně objevuje kritika, že namísto boje proti pašerákům lidí zachraňuje především uprchlíky. Tím prý de facto prodlužuje řetězec ilegální migrace.

Pochybnosti o pokračování mise Sophia zesílily poté, co Německo před několika dny rozhodlo, že svou fregatu Augsburg, která se na misi podílí, začátkem února stáhne a žádnou náhradu za ni již nepošle. Vláda v Berlíně ale následně popřela informace, že by se z námořní operace úplně stáhla. Do budoucna se ale prý hodlá podílet na její činnosti v centrále celé mise, která je v Římě. Po stažení německé lodě tak zůstanou k dispozici ještě dvě další fregaty, španělská a italská.

Německá fregata Augsburg, která doposud sloužila při operaci Sofia.

Očekává se, že šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová v dohledné době předloží členským státům EU návrhy, jak s operací do budoucna naložit.

Námořní mise Sophia byla zahájena v červnu 2015. Její mandát byl několikrát rozšířen a časově omezen do konce března 2019. Kromě aktivit přímo na moři v podobě boje proti pašerákům lidí nebo záchrany tonoucích, se její příslušníci účastní také výcviku jednotek libyjské pobřežní stráže. Právě z Libye každoročně startují stovky často i velmi primitivních člunů s běženci, kteří se snaží tímto způsobem dostat do Evropy. Vedle lodí se na akcích mise podílejí i letadla a vrtulníky využívané také v boji proti pašování zbraní nebo ropy.

Lodě podílející se na misi Sophia mají právo zastavovat v mezinárodních vodách plavidla a prohledávat je. Následně pak mohou zabavit plavidla, zadržet osoby podezřelé z podílu na pašování lidí a předat je k trestnímu stíhání do některého z členských států EU. Zatím bylo takto zajištěno asi 140 podezřelých a zničeno více než 400 člunů sloužících k pašování lidí.

V rámci operace Sophia se dosud podařilo zachránit více než 49 tisíc lidí, kteří následně skončili v některých z uprchlických táborů v Itálii.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat