Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Jednejme s Ruskem, zaznělo na summitu o Ukrajině. USA hlásí další finanční pomoc

Zástupci desítek zemí světa se v sobotu sešli ve Švýcarsku ke dvoudennímu summitu o míru na Ukrajině. (15. června 2024) foto: ČTK

Zástupci desítek zemí světa se v sobotu sešli v luxusním resortu nad Lucernským jezerem ve Švýcarsku ke dvoudennímu summitu o míru na Ukrajině. Budou debatovat o nástinu prvních kroků, které by směřovaly k ukončení ruské agrese. Rusko se akce neúčastní, mírová jednání podmiňuje ústupem ukrajinských sil. Summitu se účastní i Spojené státy, a to přes tamní viceprezidentku Kamalu Harrisovou.
  13:39aktualizováno  21:07

Ta již na místě konání summitu oznámila další pomoc Ukrajině ve výši přes 1,5 miliardy dolarů (téměř 35 miliard korun). Půjde na obnovu energetické infrastruktury a humanitární pomoc, informuje agentura Reuters.

Před zahájením vrcholného setkání promluvila také švýcarská prezidentka Viola Amherdová. Uvedla, že cíle summitu, jehož se zúčastní zástupci 92 zemí a osmi mezinárodních organizací, avšak nikoli Rusko, nejsou tak ambiciózní, aby bylo možné „vyjednat nebo vyhlásit mír pro Ukrajinu“, ale konference může „inspirovat proces směřující ke spravedlivému a trvalému míru“.

Amherdová nebo saúdskoarabský ministr zahraničí Fajsal bin Farhán ve svých projevech také podotkli, že jakýkoli mírový proces s nadějí na úspěch musí zahrnovat i Rusko. Mezi vybranými řečníky na plénu byl také keňský prezident William Ruto, který dodal, že stejně jako útok Moskvy na Ukrajinu by bylo nepřijatelné zabavovat ruská aktiva zmrazená na Západě.

„Jako mezinárodní společenství můžeme připravit základy pro přímá jednání mezi válčícími stranami,“ je také přesvědčena. Představy Ukrajiny a Ruska o mírovém vyjednávání se zatím zásadně liší. Kyjev tento proces podmiňuje stažením ruských sil ze všech okupovaných území včetně anektovaného Krymu, zatímco Rusko chce, aby nejprve ukrajinské jednotky opustily čtyři východoukrajinské regiony a aby se navíc Kyjev zavázal, že nebude usilovat o vstup do Severoatlantické aliance.

Prezident Volodymyr Zelenskyj se také vyjádřil k tomu, proč na akci není zastoupené Rusko. „Kdyby Rusko mělo zájem o mír, nebyla by žádná válka. My musíme spolu rozhodnout, co spravedlivý mír znamená,“ uvedl. „Když bude na stole akční plán, přijatý všemi a srozumitelný lidem, pak o něm budou informováni představitelé Ruska,“ dodal.

Amherdová také poznamenala, že ruský útok na Ukrajinu narušil světový řád a způsobil nesmírné utrpení. „Ukrajina nikdy válku nechtěla, je to zločinná a absolutně nevyprovokovaná válka. Jediný, kdo ji chtěl, je Putin,“ prohlásil pak ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Všichni vědí, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí vážně své návrhy na to, jak dosáhnout míru na Ukrajině. Všichni vědí, že tento návrh nebyl myšlen vážně, ale měl něco společného s mírovou konferencí ve Švýcarsku,“ řekl v sobotu německý kancléř Olaf Scholz v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ARD v narážce na summit, který v sobotu v alpské zemi začal.

Rusko se ho nezúčastní a podle Scholze od něj chce odvést pozornost. Navíc se Putin snaží „zamlžit a zastřít skutečnost, že on je tím, kdo brutální válku rozpoutal a nadále v ní pokračuje“. „Nepotřebujeme nadiktovaný mír, ale čestný a spravedlivý mír, který bude brát v potaz celistvost a suverenitu Ukrajiny,“ poznamenal také šéf německé vlády. Francouzský prezident Emmanuel Macron zase vzkázal, že mír „nemůže být kapitulací Ukrajiny“, informovala agentura AFP.

Jednání ve Švýcarsku vychází především z plánu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který jako jednu z podmínek míru uvádí stažení Rusů z okupovaných částí Ukrajiny včetně anektovaného Krymu. Prosazuje při tom stanovisko, že před jednáním s Rusy je třeba nejdříve bez ruské účasti vypracovat mírový plán se širokou mezinárodní podporou.

Moskva summit kritizuje

Jednání se konají na pozadí pokračujících bojů, v nichž je aktuálně iniciativa na straně Rusů. Moskva summit kritizuje a v pátek sdělila, že její jednotky přestanou útočit na ukrajinská města a vesnice jen tehdy, když ukrajinští vojáci opustí čtyři ukrajinské regiony, které Rusko částečně kontroluje.

Dalším požadavkem ruského prezidenta Vladimira Putina je to, aby Ukrajina přestala usilovat o členství v NATO.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan, který je rovněž v americké delegaci, to dnes podle agentury Reuters označil za „naprosto absurdní vizi“. Zároveň komentoval čínskou absenci ma summitu. „Předpokládám, že tady (Číňani) nejsou, protože je Putin požádal, aby nechodili,“ citovala Sullivana reportérka agentury Bloomberg.

Výsledky víkendových jednání budou známé v neděli odpoledne. V sobotu je na programu společné vystoupení Zelenského se švýcarskou prezidentkou Violou Amherdovou.

Česko na summitu zastupuje prezident Petr Pavel, součástí delegace je také náměstek ministra zahraničí Jan Marian a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Právě jaderná bezpečnost by měla být jedním ze tří hlavních témat jednání, vedle dopadů ruské agrese v humanitární oblasti a potravinové bezpečnosti. Česká republika spolu s Francií či Švédskem předsedá pracovní skupině k jaderné a radiační bezpečnosti na Ukrajině, v dubnu se její schůzka konala v Praze.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!