20. června 2017 10:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Začíná soud s pašeráky, kterým se v chladicím voze udusilo 71 migrantů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Loď libyjské pobřežní stráže míjí dva gumové čluny plné uprchlíků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loď libyjské pobřežní stráže míjí dva gumové čluny plné uprchlíků. | foto: AP/ČTK

KECSKEMÉT/MAĎARSKO Přísné tresty až doživotního vězení hrozí skupině 11 mužů, kteří jsou obžalováni v souvislosti s předloňským případem udušení 71 migrantů v chladírenském voze. Rozsudek v procesu, který začne ve středu v jihomaďarském městě Kecskemétu, by měl padnout do konce roku.

Čtyři ze souzeného gangu pašeráků lidí - Afghánec a tři Bulhaři - čelí obžalobě z vraždy a prokuratura pro ně žádá doživotí. Pro zbylých sedm zločinců - vesměs Bulharů, z nichž jeden je libanonského původu - žalobci navrhují jiné dlouholeté nepodmíněné tresty vězení v délce až dvaceti let, a vyhoštění.

Sedm desítek udušených lidí, většinou Syřanů, Iráčanů a Afghánců, mezi nimiž byly i čtyři děti a osm žen, objevila policie v Rakousku předloni 27. srpna v opuštěném vozidle u dálnice nedaleko hranic s Maďarskem. Hrůzný nález šokoval svět a patrně i přispěl k otevření hranic pro statisíce dalších uprchlíků.

Vyšetřování ještě na podzim téhož roku převzaly maďarské úřady, neboť pitvy provedené rakouskými odborníky prokázaly, že uprchlíci zemřeli už na maďarském území. Podle policie pašeráci si museli být vědomi toho, že převáženým uprchlíkům hrozí v hermeticky uzavřeném vozu smrt udušením, ale nijak jim nepomohli.

Tragického transportu se účastnili čtyři pašeráci, pro které prokurátoři navrhují doživotní vězení. Pokud jim soud tyto tresty uloží, budou mít podle zpřísněné novely maďarského trestního zákona z roku 2012 šanci dostat se na svobodu nejdříve za 25 let. Ostatní souzení byli členy pašerácké sítě, která tento i další ilegální transporty lidí organizovala. Obžaloba tvrdí, že tato skupina přepravila od maďarsko-srbských hranic do západní Evropy celkem kolem 1200 lidí a vydělala na tom statisíce eur.

Podle sdělení policie zločinecký gang vedl Afghánec, který v Maďarsku získal status mezinárodně chráněné osoby, o nějž později přišel. Z 11 obžalovaných je devět ve vazbě v Maďarsku a jeden byl doposud držen v Bulharsku. Po jednom členovi se stále pátrá, a bude proto souzen v nepřítomnosti.

Mluvčí župního soudu v Kecskemétu, který případ bude řešit, Anett Petróczyová v květnu v souvislosti s přípravou procesu mimo jiné sdělila, že se počítá s přibližně 30 jednacími dny. Vynesení rozsudku se předpokládá koncem roku.

ČTK
  • 6Diskuse

Najdete na Lidovky.cz