Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Začíná soud s plánovači útoků z 11. září

Svět

  14:11
GUANTANÁMO - Na americké vojenské základně na Guantánamu ve čtvrtek začne jeden z nejostřeji sledovaných procesů posledních let. Před zvláštním vojenským tribunálem stane pětice podezřelých z naplánování teroristických útoků na USA z 11. září 2001 v čele s údajným "mozkem" celé operace Chálidem Šajchem Muhammadem. Všem obviněným hrozí trest smrti.

Věznice na Guantanámu foto: ČTK

Soud však vzbuzuje i pochybnosti a kritiku ze strany odpůrců, kteří některé metody výslechu zadržených považují za mučení.

Všech pět osob je obviněno celkem ze 169 akcí namířených proti Spojeným státům, včetně spiknutí, vraždy, terorismu nebo útoku na civilisty a civilní objekty. Těch se měly dopustit tím, že připravily únosy čtyř letadel, která před téměř sedmi lety narazila do věží newyorského Světového obchodního střediska a budovy Pentagonu ve Washingtonu. Poslední letoun
spadl v Pensylvánii. Při těchto útocích přišlo o život 2973 lidí.

Z jejich naplánování je podezřelý čtyřiačtyřicetiletý Pákistánec Chálid Šajch Muhammad. "Byl jsem to já, kdo byl od A do Z odpovědný za plánování operace," přiznal údajně vyšetřovatelům muž považovaný za číslo tři v hierarchii mezinárodní teroristické organizace Al-Káida.

Proces ve čtvrtek začne četbou obžaloby. Samotné projednávání se očekává až v září. Americké ministerstvo obrany již dříve ujistilo, že bude veřejné, z bezpečnostních důvodů však nebudou moci být některé důkazy veřejně prezentovány. Pentagon každému obviněnému přidělil vojenského obhájce a na vlastní náklady si mohou najmout i civilní právníky. Na jejich trestu se musí jednomyslně shodnout dvanáctičlenná porota, proti verdiktu se ale budou moci odvolat až k americkému Nejvyššímu soudu.

Proces má však řadu kritiků, kterým se nelíbí, že vyšetřovatelé k získávání důkazů podle nich používali i násilné výslechové metody. Terčem kritiky je zejména takzvaný waterboarding, při němž je vyslýchanému navozen dojem, že se topí. Šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) Michael Hayden letos přiznal, že jeho podřízení tuto metodu použili při výsleších tří lidí zadržovaných na Guantánamu kvůli podezření z terorismu. Jedním z nich byl prý i Muhammad. Pentagon ovšem zdůrazňuje, že žádné důkazy získané mučením nebudou u soudu přípustné.

V USA byl za útoky z 11. září dosud odsouzen jediný člověk, francouzský občan marockého původu Zacarias Moussaoui. Před dvěma roky jej soud poslal do vězení na doživotí bez možnosti propuštění.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!