19. října 2015 14:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Začneme odpojovat uranové centrifugy, přislíbil ve Vídni Írán

Íránští vědci ve výzkumné místnosti jaderného zařízení (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránští vědci ve výzkumné místnosti jaderného zařízení (ilustrační snímek). | foto: Reuters

VÍDEŇ Teherán v řádu dní začne odpojovat centrifugy na obohacování uranu, jak požaduje mezinárodní dohoda o íránském jaderném programu. Ve Vídni to po pondělním jednání se zástupci šesti světových velmocí prohlásil hlavní íránský vyjednávač Abbás Arákčí, napsala agentura Reuters.

Arákčí také řekl, že očekává naplnění dohody do konce roku, uvedla agentura Reuters. Výměnou za značné ústupky a rozsáhlou kontrolu íránských jaderných provozů má mezinárodní společenství zrušit sankce, kterým Teherán kvůli spornému nukleárnímu programu čelí.

DOHODA S ÍRÁNEM

K čemu se na jaře Teherán zavázal? A co za to má získat? Čtěte analýzu bezpečnostního analytika Josefa Krause: Křehká dohoda o Íránu: důvod k oslavám, nebo bezpečnostní hrozba?

„Věřím, že ještě před koncem roku určitě přijde den, kdy (dohodu) naplníme,“ řekl Arákčí novinářům poté, co se sešel se zástupci USA, Ruska, Číny, Británie, Německa a Francie. Dodal také, že Teherán vede úspěšné vyjednávání s jistou zemí, která odkoupí obohacený uran a na oplátku za to poskytne přírodní uran.

Ke zmíněnému odstavování centrifug Arákčí řekl, že započne po příslušném prezidentském nařízení, které se očekává během několika dní.

Írán v neděli Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni sdělil, že hodlá naplnit své závazky a umožní inspektorům agentury větší přístup do svých jaderných zařízení. Neděle byla jedním z milníků dohody, neboť uběhlo 90 dní ode dne, kdy ji Rada bezpečnosti OSN potvrdila. Tento den byl označen jako „den přijetí“. Sankce mají být definitivně zrušeny v „den verifikace“, kdy MAAE ověří proces plnění všech podmínek dohody.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.