17. května 2017 11:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žádal smrt zastřelením, dostal injekci. V USA popravili muže 25 let po vraždě

Američana J.W. Ledforda popravili smrticí injekcí, přestože žádal smrt... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američana J.W. Ledforda popravili smrticí injekcí, přestože žádal smrt... | foto: Reuters

ATLANTA Ve Spojených státech byl ve středu popraven odsouzený vrah, který se neúspěšně dožadoval smrti zastřelením. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že k usmrcení byla použita injekce se smrticí látkou. J. W. Ledford na vykonání trestu ve státě Georgia čekal 25 let. Trest smrti dostal za to, že v roce 1992 během loupežného přepadení podřízl hrdlo 73letému doktorovi.

Ledfordovi právní zástupci se snažili přimět americké soudy k tomu, aby mohl být popraven zastřelením. Tvrdili, že jejich klient po letech užívání léků kvůli bolesti nervů má natolik rozsáhlé změny na mozku, že není možné spolehlivě zaručit, že po podání smrticí látky bude navozena necitlivost a že upadne do bezvědomí.

Ledford, kterému v době činu bylo 20 let, je v letošním roce jedenáctým popraveným v USA. V současné době v rámci USA podle internetové encyklopedie Wikipedia umožňuje vykonání nejvyššího trestu popravčí četou jen stát Oklahoma. Formálně je možné žádat o smrt zastřelením i v Utahu, ale jen v případě rozsudků vynesených před oficiálním zákazem této metody v roce 2004.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz