19. května 2013 19:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žádné chyby nedělám a s teroristy vyjednávat nebudu, říká Asad

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Bašár Asad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bašár Asad | foto: Reuters

DAMAŠEK Syrský prezident Bašár Asad poskytl ojedinělé interview zahraničním novinářům a na stránkách argentinského deníku Clarín zpochybnil úspěch mírových rozhovorů, které by se měly uskutečnit příští měsíc.

Rovněž se distancoval od prohlášení některých syrských představitelů, že jeho vláda je ochotná vyjednávat s povstalci. Uvedl to americký deník The New York Times.

"Nemyslíme si, že množství západních zemí opravdu chce vyřešení situace v Sýrii," uvedl Asad v rozhovoru, který argentinský list dnes zveřejnil. Tyto státy podle něj podporují "teroristy", kteří bojují proti jeho vládě.

Syrský vůdce zastával během interview velmi tvrdé postoje. Izrael obvinil, že rebelům poskytuje zpravodajskou pomoc, díky které pak mohou útočit na vládní vojáky. "Izrael přímo podporuje teroristické skupiny a to dvěma způsoby: dává jim logistickou podporu a zároveň jim říká, na jaká místa zaútočit a jakým způsobem," prohlásil Asad. O sobě pak syrský prezident řekl, že si není vědom žádných chyb, kterých by se dopustil během více než dvouletého konfliktu. Podle posledních údajů opozice přitom za občanské války v Sýrii přišlo o život na 90.000 lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Asad odmítl úvahy, že by v blízké budoucnosti mohlo dojít k rozhovorům mezi vládou a zástupci rebelů. "Jsme ochotni jednat s kýmkoli, kdo jednat chce. To ale nezahrnuje teroristy. Až složí zbraně a budou chtít dialog, nebudeme proti," uvedl Bašár Asad. Jakékoli použití chemických zbraní svou armádou odmítl a zpochybnil také bilanci války. Podle něj je těžké říci, kolik z mrtvých jsou opravdu Syřané a kolik je mezi nimi "teroristů", což je termín syrského vedení pro ozbrojenou opozici.

Příští rok se mají v zemi konat prezidentské volby a Asad v rozhovoru potvrdil, že má v plánu opět kandidovat. Jako pozorovatele chce ale přijmout jen občany "přátelských zemí" jakou jsou Rusko a Čína, protože Západu nevěří. "Čína?" podivil se reportér argentinského deníku vzhledem k tomu, že tato země není známá konáním spravedlivých voleb; Asad na to prý nijak nereagoval.

ČTK, Lidovky.cz
  • 4Diskuse

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.