9. července 2018 11:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Žádné doteky ani objímání‘. Rodiče nesmí navštívit čtyři chlapce zachráněné z jeskyně

Záchranné týmy našly pohřešované členy fotbalového týmu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranné týmy našly pohřešované členy fotbalového týmu. | foto: Reuters

Bangkok První čtyři zachránění chlapci z thajských jeskyní jsou od nedělního večera v nemocnici, jejich příbuzní je ale zatím nemohli navštívit. Rodiče navíc ani předem nevěděli, které chlapce záchranáři ven vyvedou. Otec jednoho z fotbalistů sdělil agentuře Reuters, že jim záchranáři před nedělní akcí pouze řekli, že první ven dostanou ty nejsilnější.

Otec jednoho z fotbalistů uvězněných v thajské jeskyni Somboon Sompiangjai řekl agentuře Reuters, že záchranáři rodičům před začátkem nedělní operace řekli, že ven dostanou nejdříve nejsilnější z dětí. „Neřekli nám ale, které dítě to je. Nemůžeme naše chlapce navštívit v nemocnici, protože musí být 48 hodin monitorováni,“ uvedl Sompiangjai pro Reuters.

Podle thajského deníku Kom Chad Lek chlapci podstoupili odběry krve, testy moči a rentgen plic. Doktoři se obávají zejména nákazy leptospirózou nebo meliodózou. Obě nemoci jsou bakteriálního původu, člověk se jimi může nakazit například při kontaktu s nemocným zvířetem nebo i jen vodou znečištěnou nakaženým zvířetem.

09.července 2018 v 10:13, příspěvek archivován: 09.července 2018 v 11:00

Asked which boys are coming out first he says, “The perfect ones, the most ready ones” #thamluangcave @sloumarsh

To, že rodiče nemůžou ke svým synům, je přitom v protikladu s dřívějším prohlášením thajských úředníků. „Chlapci by měli svoje bližní vidět později dnes odpoledne, poté, co testy budou dokončeny,“ uvedl v neděli doktor Thongchai Lertwilairattanapong, inspektor thajského ministerstva zdravotnictví, pro deník Kom Chad Lek.

Zakázaný měl být pouze fyzický kontakt, dokud doktoři neobdrží výsledky krevních testů. „Návštěvníci se budou moci pouze setkat a mluvit s pacienty. Žádné objímání nebo dotýkání, návštěvníci si budou muset od chlapců udržovat metr nebo dva odstup,“ popsal opatření Lertwilairattanapong.

Rodiny třinácti mladých fotbalistů uvízlých v zatopené jeskyni se radují z...

Rodiny třinácti mladých fotbalistů uvízlých v zatopené jeskyni se radují z jejich nalezení.

Psycholožka Sarita Robinsonová uvedla pro The Conversation, že je důležité, že se chlapci zvládli v jeskyni udržet mentálně v pohodě. „Budou se muset znovu přizpůsobit svým každodenním životům, někteří se navíc obávají, že chlapci mohou trpět dlouhodobými mentálními problémy. Je ale pravděpodobné, že s podporou rodiny a přátel se uzdraví. I tak by ale měli být pozorováni psychology a pokud po určité době budou přetrvávat obavy, psychologická pomoc je na místě,“ shrnula Robinsonová.

Dvanáct chlapců ve věku 11 až 16 let bylo společně se svým trenérem uvězněno v thajském jeskynním komplexu od soboty 23. června. V neděli se záchranářům podařilo dostat z jeskyně ven první čtyři chlapce, dalších 8 chlapců společně s trenérem stále čekají na záchranu. Záchranná operace pokračuje v pondělí, potápěči se vypravili pro další skupinku dětí.

Lenka Čechová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz