Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Žádné falešné zprávy, jen korán.‘ Vystrašený Islámský stát likviduje televizi

Svět

  6:00
Teror Islámského státu na porobených územích má další oběti: televizní vysílače a satelity. Extremisté je ničí v obavách z „nepřátelských“ médií, jejichž zpravodajství koroduje džihádistickou propagandu. Svědci z města Rakka líčí, že Islámský stát hodlá „škodlivé“ televizní vysílání zcela zakázat a nahradit jej recitací koránu.

Ozbrojený radikál s černou vlajkou Islámského státu (ilustrační snímek). foto: Reuters

Tu zprávu se obyvatelé Rakky poprvé dozvěděli počátkem srpna, z úst imámů při pátečních modlitbách. Duchovní v mešitách kontrolovaných Islámským státem svému publiku oznámili, že úřady nadále nehodlají tolerovat vysílání „cizích“ televizních stanic, a zahajují proto kampaň, jež se „škodlivým“ fenoménem jednou provždy zúčtuje.

OCENĚNÁ HRDINKA Z RAKKY:

„Imám v mešitě al-Fawáz je známý sympatizant Dáiše (arabská varianta akronymu ISIS neboli Islámský stát v Iráku a Sýrii - pozn. red.). Lidem shromážděným na pátečních modlitbách řekl, že zprávy vysílané Al-Džazírou, Al-Arabíjou a dalšími stanicemi jsou chybné, nepodložené a falešné, takže bude rozhodnuto o zákazu sledování televize,“ popsal stanici RFE/RL přes aplikaci WhatsApp Mohamed Alí (jména svědků redakce v zájmu jejich bezpečnosti změnila - pozn. red.)

Dodal, že běžní obyvatelé samozvaného chalífátu mohou na klasické televizní vysílání rovnou zapomenout: přestože nový výnos televizi zcela nezavrhuje a jejímu sledování vyhrazuje právě pátky - čili den tradičně zasvěcený hromadným bohoslužbám -, běžné programy má na její obrazovce nahradit recitace súr koránu.

Škola Islámského státu (Tall Abjad,provincie Rakka. Snímek zveřejněný...
Kazatel Islámského státu a jeho publikum (Tall Abjad,provincie Rakka. Snímek...

Obří obrazovky s propagandou

Alího slova potvrzují také další lokální zdroje RFE/RL. Shodují se rovněž, že bojůvky IS již vyhlášku rázně uvádějí do praxe, a to prostřednictvím svých prověřených metod: brutálního teroru a neúnavné propagandy. „Vnucují si přístup do domů a ničí antény a satelitní přijímače,“ líčí muž ze severosyrské provincie Hasaká. 

Abú Nasír z Rakky doplňuje, že likvidované programy nahrazuje Islámský stát vlastní mediální produkcí. Džihádistickou propagandu ve městě nově hlásají monumentální televizní obrazovky rozmístěné na frekventovaných lokalitách jako náměstí či veřejné zahrady, a rovněž mobilní vysílače v podobě dvou velkých automobilů. 

VÍCE ZDE:

Za cílevědomým tažením extremistů se ovšem skrývá strach a nejistota, je přesvědčený jeden z předních oponentů Islámského státu Hamúd Músá. „Dáiš chápe televizi jako ohrožení samotné své existence,“ vysvětluje zakladatel odbojové skupiny Raqqa Is Being Slaugthered Silently (Rakka je tiše vražděna), kterému boj proti okupaci rodného města vynesl nenávist džihádistů a nakonec musel ze Sýrie uprchnout do tureckého exilu. Sunnitští fanatici si vybili zlobu na Hamúdově otci: uvěznili jej a bezmála osmdesát dní ho týrali, aby mu nakonec v půli června veřejně sťali hlavu.

Islámský stát si dobře uvědomuje, že zpravodajství zpoza hranic kvazistátu ostře kontrastuje s jeho agendou. Proto dělá vše proto, aby jeho vliv na porobené obyvatelstvo omezil nebo nejlépe zcela zlikvidoval. Televize v domácnostech, jež nepodléhá bedlivému dohledu extremistů, je pro moc hnutí nebezpečná, tvrdí Músá. 

Jediné zprávy? Zabíjení

Místo ní teroristé propagují speciálně vytvořené „mediální body“ neboli vysílací kabinky, jež na veřejných místech promítají salvu propagandistických záznamů. Videa ukazují, jak „Dáiš zabíjí muže, ženy a děti. Tohle jsou ty jediné dostupné zprávy,“ konstatuje aktivista. 

ON-LINE ROZHOVOR SE ČTENÁŘI:

Úder proti televiznímu vysílání přišel krátce po nedávném zákazu internetu v domácnostech - od července mohou obyvatelé Rakky vstoupit do virtuálního světa pouze v prostorách veřejných internetových kaváren provozovaných Islámským státem, připomíná RFE/RL. Extremistická organizace tak všemožnými cestami pokračuje v násilné izolaci těch, kteří uvízli v pasti její krutovlády.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...