6. listopadu 2016 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žádné kříže a náhrobky. Švédský Kurd prosadil hřbitov pro ateisty, první na světě

Hřbitov (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřbitov (ilustrační foto) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na tomto severském hřbitově chybějí tradiční kříže, stejně tak se tam neobjevují ani jiné náboženské symboly. Místo posledního odpočinku ve městě Borlänge ve středním Švédsku má vyhovět přání stoupajícího počtu švédských ateistů.

S tímto neobvyklým nápadem přišel místní učitel Josef Erdem. „Lidé by měli mít plné právo se rozhodnout, jak bude jejich hrob vypadat,“ vysvětlil švédským novinářům.

Vyrůstal v Kurdistánu a z dětství mu zůstali přátelé všech možných vyznání, kteří formovali jeho univerzalistický názor. „Na světě je dost místa pro všechny a každý by měl mít možnost se rozhodnout, jak bude žít a jak bude pohřben,“ říká Josef Erdem.

Jeho nápad přijali

Nejprve se poradil s místními představiteli protestantské švédské církve, potom zaslal oficiální žádost o zřízení laického hřbitova. „Církev žádost schválila a bude to i nadále ona, kdo bude o tyto hroby pečovat.“

Hřbitov nebude vyhrazen jen ateistům. „Lidé si budou moci zvolit libovolnou podobu svých hrobek, jediným mezujícím faktorem bude absence jakýchkoli náboženských a národnostních symbolů,“ přibližuje svůj nápad Erdem.

Záměr podle svých slov diskutoval v Borlänge s mnoha místními usedlíky a setkával se téměř výhradně s pozitivními reakcemi. „Stejně tak byly spíše vstřícné i reakce z jiných částí země,“ dodal.

Hřbitov na okraji Borlänge leží poblíž kostela menší sousední obce Stora Tuna. V současné době je opuštěný a prázdný. Mnozí usedlíci už ale podle Erdema vyjádřili přání, aby zde skončily jejich ostatky.

„Nikdy jsem si nepředstavoval, že budu pohřben na místě s kamenným náhrobkem, o který se musí pečovat,“ řekl jiný učitel, Gunnar Lindgren, televizní stanici SVT. „Také jsem si nikdy jako nevěřící nepřál církevní pohřeb, takže tento nápad se mi jeví jako velmi příhodný,“ dodal.

Věřících ubývá

Švédsko eviduje podle společné studie Gallupova ústavu a společnosti WI Network of Market Research z roku 2015 druhý nejvyšší počet ateistů v přepočtu na obyvatele na celém světě. Na prvním místě se umístila v tomto průzkumu komunistická Čína.

Podle zmíněné studie má mnoho Švédů k víře nevyhraněný postoj. 76 procent z nich odpovědělo, že se necítí být ani věřícími, ani přesvědčenými ateisty.

Pokud nakonec někdo z obyvatel Borlänge zvolí pro poslední odpočinek nový hřbitov, bude rozhodně v dobré společnosti: na přilehlé církevní půdě je už půl století pohřben slavný švédský tenor Jussi Björling.

slaJiří Sládek

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.