Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žádné oslepující granáty, Breivik zbraně zahodil

Anders Behring Breivik se přiznal k vražednému řádění na norském ostrově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anders Behring Breivik se přiznal k vražednému řádění na norském ostrově | foto: Facebook

OSLO Dvaatřicetiletý atentátník Anders Behring Breivik, který se doznal k pátečním teroristickým útokům v Oslu a v jeho blízkosti, odhodil své zbraně a dal ruce vysoko nad hlavu, jakmile se k němu policisté na ostrově Utöya přiblížili. Vlastní zatčení pak proběhlo zcela rutinně, jako u případů běžné kriminality.

Řekl to na tiskové konferenci v Oslu velitel zasahující policejní jednotky Haavard Gaasbakk. Odmítl přitom kritiku, že policejní zásah byl pomalý: jeho muži prý podali perfektní výkon od okamžiku, kdy byli na ostrov vysláni.

DRAMA PŘES SMS

"Byli naprosto perfektní a prokázali v každém ohledu hodně odvahy," citovala Gaasbakka agentura AFP. Policista připustil, že zvláštní oddíl Delta měl po odražení od pevniny poruchu motoru na svém člunu. Odmítl ale, že by to znamenalo citelné zpoždění zásahu, protože oddíl přestoupil do dvou civilních člunů, které pluly náhodou kolem.

Anders Behring Breivik v policejním autě

"Byly to rychlé čluny, možná rychlejší než ten náš, a navíc nám rozdělení na dvě skupiny umožnilo přistát u ostrova z protilehlých stran, což postup urychlilo," řekl Gaasbakk.

Okamžitě se vzdal
Breivik se podle něj vzdal prakticky okamžitě poté, co ho policisté na ostrově našli. Odhodil zbraně a nekladl při nasazování pout žádný odpor.

VŠE O NORSKÉ TRAGÉDII:

Obdobně, ale podrobněji o zásahu vypovídal na tiskové konferenci v okresním městě Hönefoss jeden ze zasahujících policistů Jacob Bjertnaes. Jedna skupina jednotky Delta přirazila k ostrovu ze severu, druhá si myslela, že se k pachateli blíže dostane od jihu.

"Křičeli jsme, že jsme ozbrojení policisté, abychom nalákali pozornost střelce na sebe a odvrátili ho od dalšího vraždění," uvedl Bjertnaes. "Nejdříve jsme se museli prodírat hustým křovím a nemohli jsme si hned udělat přehled o situaci, Pak ale zarostlé území skončilo a najednou stál pachatel před námi, s rukama zdviženýma vysoko nad hlavou, a nechal se úplně normálně zatknout. Zbraně ležely asi 15 metrů od něj, pistole 68 a samonabíjecí puška," dodal.

REAKCE ČESKÉHO PREZIDENTA

'Na zásah jsem hrdý'
K organizaci akce a její včasnosti se Bjertnaes odmítl vyjadřovat. Policejní mluvčí popírají, že by zásahová jednotka kvůli poruše motoru na člunu ztratila deset minut. Bjertnaes se k prodlevě nevyjádřil. Řekl pouze, že na průběh zásahu může být hrdý a že všichni se snažili zachránit co nejvíce mladých lidí na ostrově.

Breivik na ostrově povraždil nejméně 68 účastníků mládežnického tábora. Měl na to údajně nejméně hodinu, podle některých zdrojů možná i více; typy jeho zbraní zatím nebyly upřesněny. Před masakrem na ostrově zorganizoval Breivik explozi ve vládní čtvrti v centru Osla, kde zemřelo osm lidí.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo
Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo

Opět tu máme pravidelnou soutěž pro ty, kdo rádi píší příběhy. Napište nám jeden během dubna. Tři z vás odměníme kosmetickým vybavením značky Linteo.