22. srpna 2019 9:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žádný americký prezident toho pro Izrael neudělal tolik jako já, pochválil se Trump

Americký prezident Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump | foto: Reuters

WASHINGTON Žádný jiný prezident Spojených států toho podle Donalda Trumpa neudělal pro Izrael tolik jako on. Šéf Bílého domu to řekl ve středu v reakci na dotaz, který se týkal jeho dřívějšího výroku o amerických židech. Ti z nich, kteří hlasují pro Demokratickou stranu, ukazují podle Trumpa „buď totální nedostatek znalostí, nebo velkou neloajalitu“. Řada lidí tento prezidentův výrok označila za antisemitský.

„Jsem zodpovědný za mnoho skvělých věcí pro Izrael,“ řekl americký prezident a zmínil například přesunutí amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, uznání svrchovanosti Izraele nad územím Golanských výšin či svůj tvrdý postoj k Íránu.

„Myslím si, že volíte-li demokrata, jste velmi neloajální k židovskému lidu a jste velmi neloajální k Izraeli,“ dodal Trump a odmítl, že by jeho výroky byly antisemitské. „Právě naopak,“ řekl.

Poslední průzkumy volebních nálad v USA podle BBC ukazují, že většina amerických židů hlasuje pro demokraty.

Podle agentury AP přitom nejsou Trumpovy výroky o židech a Izraeli namířeny tolik na židovské voliče jako na konzervativní křesťany, kteří schvalují prezidentovu podporu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua mnohem více než samotní američtí židé.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!