10. března 2016 13:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žádný uprchlík přes hranici se Slovinskem, hlásí rakouská policie

Čekající uprchlíci na řecko-makedonské hranici (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čekající uprchlíci na řecko-makedonské hranici (ilustrační snímek). | foto: ČTK

VÍDEŇ Ze Slovinska do Rakouska přes hraniční přechod Spielfeld nevstoupil od začátku tohoto týdne žádný běženec. Podle agentury DPA to ve čtvrtek oznámila rakouská policie, která očekává, že podobně tomu bude i v nadcházejících dnech. Kvůli uklidnění situace na jižní hranici chce odsud Vídeň stáhnout 200 policistů.

„V současné době nepočítáme s tím, že by se situace změnila,“ uvedla policie k aktuálnímu dění v jihorakouském Spielfeldu. Ještě před týdnem přes tento přechod, který je na takzvané balkánské trase hlavním vstupem do Rakouska, přišlo do alpské republiky 1500 běženců.

Policie uvedla, že ještě nemusela porušit kvóty, kterými Vídeň migrační proud přes své území usměrňuje. Rakousko se rozhodlo denně přijímat maximálně 80 žádostí o azyl a dalším 3200 v běžencům umožnit projít do dalších evropských zemí. Koncem února po dohodě s balkánskými státy země průchozí kvótu snížila na 580.

„Otevřete hranice, Makedonci. Jsme lidé.“
Řecký ministr pro migraci Janis Muzalas ve středu varoval řecké starosty měst a...

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová po faktickém uzavření balkánské trasy hovořila o obrovském ulehčení situace, uvedl list Kleine Zeitung. Ministryně chce ještě tento týden z jižní hranice stáhnout 200 policistů. Pokud si to vývoj vyžádá, je Vídeň připravena do oblasti posily znovu vyslat.

Rakousko, které má 8,5 milionu obyvatel, loni přijalo přes 90 000 žádostí o azyl, což odpovídá více než procentu jeho populace.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?