130 let
Podle dobře informovaného ruského listu Kommersant zaslalo ruské ministerstvo...

Podle dobře informovaného ruského listu Kommersant zaslalo ruské ministerstvo pro ekonomický rozvoj 26. května prezidentu Vladimiru Putinovi návrh, kterým by zahraniční aplikace jako Viber či WhatsApp byly v ruských úřadech postaveny mimo zákon. Zákaz, který by se týkal nejméně dvou a půl milionu osob, by zahrnoval nejen zmíněné mobilní aplikace, ale i elektronickou poštu Gmail. | foto: Shutterstock

Doporučujeme

Žádný WhatsApp, Viber ani Skype. Co nevymyslely ruské mozky, může být brzy tabu

USA
  •   6:00
MOSKVA/PRAHA - Ruští úředníci a příslušníci ozbrojených složek se budou muset zřejmě už brzy vzdát bezplatné komunikace se světem. Vláda jim chce zakázat na pracovišti používání aplikací WhatsApp, Viber, Telegram a Skype. Důvodem je fakt, že je nevymyslely ruské mozky.

První čistě ruská aplikace, která si podle svých autorů ničím nezadá s velikány, jako je WhatsApp nebo Viber, je na světě. Devátého června ji veřejnosti, a především zástupcům ruské byrokracie, představila dcera ruské státní společnosti Rostěch, firma RT-Inform.

Bez hříšného porna a gayů. Ruská církev láká na bezúhonnou pravoslavnou wi-fi

Představitelé společnosti minulý týden prohlásili, že ruský výtvor bude dostupný na platformách Windows, Linux, Mac OS X, iOS a Android. Ovšem na rozdíl od západních produktů je dokonale zabezpečen, takže ruské firmy a úřady mezi sebou budou moci komunikovat, aniž by se musely obávat, že je „uslyší“ nepřítel nebo konkurent. Prozatím se počítá s tím, že aplikaci využije zatím asi jen půl milionu lidí – v Rusku na 10 tisíc lidí připadá 108 státních úředníků.

Dvě desítky milionů uživatelů

Ovšem Skype či Viber užívá v Rusku asi 22 milionů osob, takže ruská aplikace má před sebou nesnadný úkol, pokud chce „cizince“ vytlačit z ruského prostoru. Pomoci by jí v tom měla zákonná opatření, která preferují domácí výrobce.

Hledám druhou manželku. Značka: Na smartphonu, s ruskou aplikací a podle práva šaría

Podle dobře informovaného ruského listu Kommersant zaslalo ruské ministerstvo pro ekonomický rozvoj 26. května prezidentu Vladimiru Putinovi návrh, kterým by zahraniční aplikace jako Viber či WhatsApp byly v ruských úřadech postaveny mimo zákon. Zákaz, který by se týkal nejméně dvou a půl milionu osob, by zahrnoval nejen zmíněné mobilní aplikace, ale i elektronickou poštu Gmail.

Jak daleko nový zákon půjde, ale zatím jasné není. Mluvčí ministerstva pro ekonomický rozvoj Jelena Laškinová už potvrdila, že pro služební účely bude rozhodně povoleno používat výhradně ruské aplikace. Myšlenku podpořila už i další ministerstva, a dokonce i Institut pro rozvoj internetu.

V Kremlu nyní návrh zákona pečlivě studují. Ale očekává se, že mu dají zelenou, stejně jako už dříve omezením, která platí od 1 .ledna 2016. Premiér Dmitrij Medveděv podepsal vládní usnesení, podle něhož státní instituce nesmějí nakupovat v zahraničí žádné programové zabezpečení.

Vzít zavděk domácí produkcí

Zákaz se zřejmě v budoucnu dotkne i samotných přístrojů. Pokud si bude chtít třeba radnice pořídit nový počítač a na ruském trhu bude existovat analogický výrobek, bude muset vzít zavděk domácí produkcí.

Státní zaměstnanci v Rusku jsou pod stále přísnějším dohledem. V dubnu 2013 byl přijat balík zákonů navržených prezidentem, který například zakazoval některým úředníkům mít peníze uloženy v zahraničních bankách. Omezení se týkalo osob ve vysokých funkcích, včetně náměstků generálního prokurátora, členů rady ředitelů centrální banky, šéfů státních korporací a byrokratů, kteří byli přímo jmenováni hlavou státu, vládou nebo generálním prokurátorem. Nemovitosti si ale úředníci mohli vesele v nitru nepřátelského území kupovat dál.

‚Mňau, tak zatím...‘ V Rusku se šíří sebevraždy dětí inspirované sociálními sítěmi

Hned v roce následujícím premiér Medveděv nařídil byrokratům, aby vždy, když dostanou dárek, do tří dnů tuto skutečnost oficiálně oznámili. V dubnu 2014 příslušníci armády i policie a dalších silových složek dostali zákaz cestovat do zemí, které mají s USA dohodu o vydávání osob. Uzavřena tak pro ně zůstala více než stovka států. Brzy na seznam těch, kdo raději zůstávají v Rusku, přibyli i soudci.

Vyznamenání z ciziny? Jedině s povolením

Vzápětí premiér Medveděv omezil nákup zahraničních aut státními institucemi. V září 2015 vydal Putin výnos, kterým přikázal poslancům i všem představitelům ruského státu létat na služební cesty do zahraničí výhradně letadly ruských leteckých společností, popřípadě společností zemí, které jsou členy Euroasijského ekonomického svazu.

Mezi kuriózní patří příkaz, který stvrdil svým výnosem opět prezident – vybraní úředníci se ho musejí v případě, že je chce nějaká zahraniční instituce či stát vyznamenat, poprosit o dovolení.

Autor: Petra Procházková
  • Vybrali jsme pro Vás