28. dubna 2014 13:00, aktualizováno  13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zadržení kontrolorů OBSE naplánovala ruská rozvědka, tvrdí Kyjev

Na tiskové konferenci, kterou separatisté uspořádali, německý plukovník Axel Schneider potvrdil, že mu nikdo neublížil. V pořádku jsou také ostatní členové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na tiskové konferenci, kterou separatisté uspořádali, německý plukovník Axel Schneider potvrdil, že mu nikdo neublížil. V pořádku jsou také ostatní členové. | foto: Reuters

KYJEV Zadržení kontrolorů OBSE bylo minulý pátek provedeno na příkaz agentů ruské vojenské rozvědky GRU. Na tiskové konferenci v Kyjevě to oznámila mluvčí ukrajinské tajné služby SBU. Potvrzují to prý odposlechnuté rozhovory, který zachycují vydané příkazy. Akci proti vojákům, mezi nimiž je i vyšší důstojník české armády, údajně řídil agent GRU Igor Bezler.

Podle mluvčí SBU Maryny Ostapenkové zatčení mise OBSE zosnovala špionážní skupina kolem plukovníka GRU Igora Strelkova, která podle zpráv ukrajinských médií řídí akce slavjanských separatistů. Bezprostřední příkaz, jak prý vyplývá z odposlechů, vydal Strelkovův přímý podřízený Bezler. Skutečné jméno Strelkova je podle SBU Girkin.

"Zadržení se odehrálo na bezprostřední příkaz diverzanta Igora Bezlera (přezdívka Bes). Svědčí o tom záznamy telefonických rozhovorů Bezlera s podřízenými," řekla na tiskové konferenci Ostapenková. Na Girkina-Strelkova vydala SBU zatykač a stíhá ho za přípravu vraždy, diverzi a ohrožování ukrajinské svrchovanosti.

Mrtví ve Slavjansku

 • Zpravodajský web Ostrov v pondělí oznámil, že v okolí východoukrajinského Slavjanska policisté nalezli další mrtvé tělo se známkami mučení a násilné smrti. Minulý týden bylo na stejném místě nalezeno tělo zastupitele z nedaleké Horlivky Volodymyra Rybaka a vysokoškolského studenta Jurije Popravka. Totožnost třetího mrtvého se zatím určit nepodařilo.
 • Všechna tři těla vyplavila nedaleko Slavjanska řeka Siverskyj Doněc, uvedl ukrajinský web. Podle dřívějších zpráv ukrajinské tajné služby SBU jsou za smrt Rybaka a Popravka odpovědní dva ruští agenti, plukovník ruské vojenské rozvědky GRU Igor Strelkov a jeho kolega, podplukovník Igor Bezler. Oba podle ukrajinských médií operují ve Slavjansku a řídí akce tamních separatistů. VÍCE ZDE: 'Přijeďte pro tělo, začíná zapáchat,' zní na nahrávce o zavražděném politikovi
 • Strelkov má podle listu Ukrajinska pravda ve Slavjansku pod kontrolou akreditaci novinářů, kteří z okupovaného města informují o vývoji situace. Novináři se prý musejí dostavit do obsazených kanceláří SBU a předložit tam své osobní doklady. Aby obdrželi potvrzení o akreditaci, musejí se prokázat doporučením jiného akreditovaného novináře, pokud možno zpravodaje některého z ruských médií.
 • Před vydáním potvrzení prý Strelkovovi lidé na internetu kontrolují obsah reportáží, pod nimiž je novinář žádající akreditaci podepsán. Na akreditační kartě je podle Ukrajinské pravdy osobně podepsán Strelkov jako velitel slavjanské domobrany.

Šéf slavjanských separatistů Vjačeslav Ponomarjov v pondělí ve Slavjansku prohlásil, že zadržení členové vojenské mise se cítí dobře a proruští vzbouřenci je "nepovažují za zajatce, ale za hosty". Vojenské kontrolory, mezi nimiž je i jeden Čech, povstalci podle Ponomarjova chtějí vyměnit za vězněné separatisty, především za Ponomarjovova zatčeného zástupce Igora Perepečajenka.

Samozvaný starosta Slavjanska Vjačeslav Ponomarjov promlouvá na tiskové konferenci.

Tisková konference slavjanských separatistů, Vjačeslav Ponomarjov uprostřed.

Přísliby bez výsledků

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v pondělí telefonoval svému ruskému protějšku Sergeji Lavrovovi a požádal Rusko, aby vyvinulo větší úsilí směrem k propuštění zadrženého týmu, jehož součástí jsou i čtyři Němci. Steinmeier podle německého ministerstva zahraničí Moskvu vyzval, aby vyslala "jasný signál, že neakceptuje to, co se ve Slavjansku stalo s pozorovateli OBSE", informovala agentura DPA.

ZADRŽENÍ KONTROLORŮ OBSE:

Vojenská mise OBSE se vydala na východ Ukrajiny na základě pozvání, které ukrajinské ministerstvo obrany adresovalo Německu. Německá strana na základě pozvání přizvala do svého týmu vojenské pozorovatele z Česka, Polska, Švédska a Dánska. Kromě vojenské mise působí na východě Ukrajiny i civilní mise OBSE, která se snaží do vyjednávání se slavjanskými povstalci rovněž zapojit.

Mluvčí ministerstva Martin Schäfer zdůraznil, že po příslibech Moskvy zasadit se o propuštění kontrolorů musí následovat činy. "Neviděli jsme, že by přísliby vedly k nějakým výsledkům," konstatoval Schäfer. Obvinění proruských separatistů, že tým prováděl špionáž, označil Schäfer za "naprosto scestné".

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová kvůli situaci zrušila na dnešek plánovanou návštěvu Kosova.

Skupinu vojenských pozorovatelů zadrželi povstalci v pátek, když autobus s misí OBSE dorazil do Slavjanska. Mezi zadrženými, které povstalci považují za vyzvědače, je i příslušník české armády. Švédský člen mise Ingvi Thomas Johansson, který trpí lehčí formou diabetu, byl v neděli ze zajetí propuštěn. Kromě českého podplukovníka a propuštěného Švéda jsou členy mise vojáci z Německa, Polska a Dánska.

"Vytvořili jsme pro ně komfortní podmínky. Cítí se dobře. Nejsou to zajatci, jsou u nás hosty," řekl Ponomarjov agentuře Interfax.

Výměna zajatců

Velitelé slavjanských vzbouřenců jsou prý připraveni jednat o výměně zadržovaných zahraničních kontrolorů za vězněné "stoupence federalizace". Ponomarjov prohlásil, že jde především o jeho zástupce Perepečajenka. Aktivista byl podle ukrajinských médií zatčen v Doněcku, když se vracel z talk-show, kterou pro jeden z ruských televizních kanálů natáčel v Moskvě.

Perepečajenka prý v pátek na doněckém letišti zadrželi agenti ukrajinské kontrarozvědky. "O jeho osudu nic nevíme," řekl Ponomarjov. "V rukách junty je řada dalších našich soudruhů. Bude-li možnost, jsme připraveni k výměně," dodal. Na další otázky novinářů ohledně osudu zadržených vojáků mise OBSE odmítl odpovědět.

Separatističtí vůdci

Dosud známá fakta o vůdcích vzbouřenců na východě Ukrajiny:

VJAČESLAV PONOMARJOV

 • Dosud neznámý vůdce proruských radikálů ve Slavjansku, východokrajinském městě se 130 000 obyvateli, kde se vzbouřenci během tohoto měsíce zmocnili policejní stanice, kanceláře tajné služby a radnice.
 • Ponomarjov se poté prohlásil za "lidového starostu" tohoto města, které leží v Doněcké oblasti, a několikrát požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc.
 • Přechodnou vládu v Kyjevě označuje za "fašisty".
 • Ponomarjovovi lidé zadržovali reportéra amerického serveru Vice News Simona Ostrovského a naposledy na sebe upozornili zadržením členů vojenské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), mezi kterými je i jeden Čech. Zatím propustili švédského člena mise, který trpí lehčí formou diabetu.
 • Muž, který poutá pozornost zahraničních novinářů i svými zlatými zuby, údajně bojoval v Afghánistánu v elitní jednotce a nyní má pod sebou asi 2500 mužů, mezi kterými jsou podle Ponomarjova i dobrovolníci z Ruska a dalších postsovětských zemí. Armádu prý opustil v roce 1991 a poté se dal na podnikání. Nyní je prý majitelem menší továrny na výrobu mýdel.
 • Jinak se o jeho životě ví málo. Dva chybějící prsty na ruce vysvětluje úrazem na pile a v jeho přítomnosti se neustále pohybují dva maskovaní ozbrojenci.

DENIS PUŠILIN (31)

 • Vůdce samozvané Doněcké lidové republiky, která byla vyhlášena místními proruskými separatisty 7. dubna.
 • Do čela doněckých separatistů se postavil poté, co byl zatčen ukrajinskou policií kvůli podněcování k separatismu dosavadní "lidový gubernátor" Pavel Gubarev.
 • Zadržené zástupce OBSE označil za špiony NATO.
 • Odmítá prezidentské volby, které se mají konat 25. května, a místo nich chce v Doněcké oblasti uspořádat referendum o "státní samostatnosti". Odmítl také ženevskou dohodu o urovnání ukrajinské krize.
 • Narodil se 9. května 1981 ve městě Makejevka, které leží kousek od Doněcku. Se svou přítelkyní má jednu dceru.
 • V letech 1999 až 2000 sloužil v národní gardě, zvláštním oddílu ministerstva vnitra.
 • Vystudoval podnikovou ekonomiku na akademii stavebnictví a architektury v rodné Makejevce a poté pracoval v obchodě.
 • Byl také funkcionářem ukrajinské odnože podvodné společnosti MMM-2011, kterou založil po svém propuštění z vězení Rus Sergej Mavrodi a která fungovala na principu pyramidového či Ponziho systému.
 • Pušilin si později založil stranu MMM, za kterou loni kandidoval v opakovaných volbách do parlamentu, získal však pouhých 77 hlasů (0,08 procenta).
Samozvaný starosta Slavjanska Vjačeslav Ponomarjov.

Samozvaný starosta Slavjanska Vjačeslav Ponomarjov.

Lidový gubernátor Doněcké lidové republiky Denis Pušilin (uprostřed v modré košili).

Lidový gubernátor Doněcké lidové republiky Denis Pušilin (uprostřed v modré košili).

Lidovky.cz, ČTK