Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nepomohl ani evakuační alarm. Soud poslal disidenta Navalného na 30 dní do vězení

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj (uprostřed) a jeho manželka Julia před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj (uprostřed) a jeho manželka Julia před... | foto: ČTK

MOSKVA Soud v Moskvě poslal na 30 dní do vězení disidenta Alexeje Navalného za opakované porušení zákonů o pořádání demonstrací. Oznámil to ruský server Mediazona. Navalnyj v pondělí zorganizoval protestní demonstraci proti korupci v centru Moskvy. Účast mu ale dopřána nebyla, zatčen byl hned při odchodu ze svého bytu.

Protestní mítink, při němž policie zadržela stovky lidí, se v rozporu s pokynem radnice konal v centru Moskvy, nikoli na dohodnutém odlehlejším místě. Tam podle Navalného nebyla demonstrace možná, protože úřady znemožnily instalaci ozvučení.

Demonstrace proti korupci se kromě Moskvy konaly i v Petrohradě a dalších ruských městech. Nezávislé odhady počtu demonstrantů v Moskvě nejsou k dispozici, v Petrohradě přišlo podle agentury Reuters na mítink 10 tisíc lidí.

Navalnyj podobný protest zorganizoval už letos v březnu, kdy v Moskvě vyšlo do ulic několik desítek tisíc lidí. Zadržen byl i tehdy a soud ho poslal za mříže na 15 dnů.

Protože přečin v pondělí podle soudu zopakoval, byl verdikt dvojnásobný. Navalnyj během soudního líčení opakovaně protestoval proti svému zadržení, které označil za zvůli úřadů motivovanou politicky. Argumentoval rovněž tím, že má k dispozici nahrávku telefonního rozhovoru, při němž se policisté se soudem dohadují na postupu při zadržení. Jak nahrávku získal, disident neupřesnil.

Jednání moskevského soudu narušil poplach s výzvami k evakuaci. Podle agentury TASS se soudní síní o přestávce jednáni rozezněly sirény a přítomní byli vyzváni, aby urgentně opustili budovu. Poplach byl ale nejen planý, ale jeho původcem byl dokonce sám souzený disident.

Podle agentury TASS chtěli během přestávky soudní zřízenci zapnout klimatizaci, protože v sále bylo dusno. Příliš si ale zřejmě nevěděli rady, a tak jim Navalnyj nabídl pomoc. „Náhodou ale zapnul alarm a v soudní síni se rozezněly výzvy k evakuaci kvůli vzniku mimořádné situace,“ popsala ruská agentura incident. Jakmile se podařilo alarm vypnout, jednání pokračovalo.

Navalnyj byl v pondělí zadržen před svým domem jako organizátor demonstrace, která se v rozporu s pokynem radnice konala v centru města, nikoli na dohodnutém odlehlejším místě. Protože se podobného přestupku dopustil letos už podruhé, hrozí mu trest 30 dnů vězení, nikoli 15 dnů, které si „odseděl“ po protestní akci v březnu.

Moskevští policisté zatýkají opozičníka Alexeje Navalného (v světle modré...
Demonstranti jsou blokováni během demonstrace v centru Moskvy.

Ruská policie při pondělních protestech, svolaných opozičním předákem Alexejem Navalným, zatkla více než tisíc demonstrantů, hlavně v Moskvě a Petrohradu. Specializovaný server OVD-Info se zatím dopočítal přes 700 zatčených v Moskvě, o více než 500 zadržených v Petrohradu informovalo ruské ministerstvo vnitra. Navalnyj byl zatčen před svým moskevským příbytkem. Stalo se tak těsně před tím, než se měl objevit na protikorupčním protestu v centru Moskvy.

Protestů v Jekatěrinburgu se účastnil i místní starosta Jevgenij Rojzman. „Přišel jsem na mítink, protože jsem proti korupci. Shromáždilo se zde několik tisíc lidí, všichni byli klidní, rozumní a střízliví. Přišlo i mnoho mladých lidí,“ řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...