5. ledna 2016 13:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Záhada ztracených knihkupců. V Hongkongu zmizeli kritici komunistů, mezi nimi i Brit

„Kde je Li Po?“ Demonstranti s protestními transparenty a portréty... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Kde je Li Po?“ Demonstranti s protestními transparenty a portréty... | foto: ČTK

HONGKONG Jeden z pěti pohřešovaných hongkongských vydavatelů a knihkupců, kteří se specializovali na materiály kritizující Čínu, má britské občanství. Oznámilo to v úterý britské velvyslanectví v Hongkongu s tím, že je velmi znepokojeno zprávami o zmizení dotyčné pětice a o jejich údajném zadržování. Bojovníci za lidská práva v minulých dnech obvinili Peking, že nechal knihkupce unést z Hongkongu do pevninské Číny.

Británie se obrátila s naléhavou žádostí na Hongkong a Čínu, aby jí pomohly britského občana najít. Prohlášení britské ambasády přišlo v citlivé době vzhledem k tomu, že britský ministr zahraničí Philip Hammond v úterý zahájil svou dvoudenní návštěvu Číny.

Zmizení spolupracovníků knihkupectví Causeway Bay Books vyvolalo v Hongkongu obavy, že čínské úřady porušují právní nezávislost této dřívější britské kolonie, jež se vrátila v roce 1997 pod čínskou správu a má vysokou míru autonomie.

Protestující lepí na zdi zastupitelského úřadu ČLR v Hongkongu fotografie...
Demonstranti s fotkou pohřešovaného knihkupce Li Poa protestují v Hongkongu....

Znepokojení ohledně zmizení knihkupců navíc dále vzrostlo poté, co manželka spolumajitele knihkupectví Causeway Bay Books, který používá jméno Paul Lee či Lee Bo, stáhla svou žádost, aby hongkongská policie pomohla s pátráním.

Dopis na příkaz

Lee Bo zmizel minulou středu a ženě se telefonicky ozval následující den z města Šen-čen z pevninské Číny. Na mobilu byl nedostupný. Nyní ale poslal faxem dopis kolegovi, v němž prohlašuje, že do Číny odjel sám a že „spolupracuje se zainteresovanými stranami“. Vyřešení záležitostí podle něj může „jistou dobu trvat“.

SVĚDECTVÍ Z HONGKONGU

Aktivisté se domnívají, že dopis skutečně psal Lee, ale na příkaz těch, kteří ho v pevninské Číně zadržují. Mezinárodní organizace Amnesty International uvedla, že dopis může být důsledkem taktiky zastrašování ze strany Pekingu. Hongkongský tisk píše, že pohřešovaným britským občanem je právě Lee.

Před Leem zmizeli v předchozích měsících další čtyři muži, kteří s jeho knihkupectvím spolupracovali. Zpravodajský server BBC News v pondělí citoval hongkongského právníka a poslance Alberta Hoa, který je přesvědčen, že Leea a jeho kolegy unesli čínští agenti, nejspíš kvůli připravované knize o milence čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Lidovky.cz