Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Záhadný ‚monolit z Utahu‘ se ukázal i ve Varšavě. Kovový sloup objevili běžci u Visly

Jako první si záhadného objektu všimli běžci při ranním běhu podél řeky a pak... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jako první si záhadného objektu všimli běžci při ranním běhu podél řeky a pak... | foto: Fracebook/Dzielnica Wisła

Varšava Záhadný kovový monolit stanul na březích Visly v polském hlavním městě. Rozmnožil sérii podobných objektů, které se v poslední době objevily ve Spojených státech a v Evropě, uvedla agentura AFP s tím, že jako první si záhadného objektu všimli běžci při ranním běhu podél řeky a pak se snímky objevily v sociálních sítích a místních médiích. „Rok 2020 nepřestává překvapovat. Co to může být?“ povzdychl si server Natemat.pl.

Útvar podobající se objektu z pouště v americkém státu Utah stojí u jednoho z varšavských mostů na pravém břehu Visly, uvedla televize TVN 24. 

„Každý výlet nad Vislou je neobyčejné dobrodružství. Při překročení řeky přes most Świętokrzyski se na pravém břehu pláže objeví netypická instalace. Trávíte-li čas aktivně u Visly, nemůžete si jí nevšimnout,“ odcitovala stanice zmínku ze sociální sítě. 

Útvar podobající se objektu z pouště v americkém státu Utah stojí u jednoho z...
Záhadný kovový hranol stanul na březích Visly v polském hlavním městě.

Podle televizního reportéra objekt tvoří kovové desky spojené v trojúhelníkovém průřezu a částečně je zapuštěn v zemi.

„Není to naše iniciativa. Nemůžeme na ni nijak reagovat, protože stojí na pozemku, který patří povodí Visly. Nejspíše je to akce zdola,“ vzkázala mluvčí radnice Karolina Galecká.

Mluvčí povodí Sergiusz Kieruzel se o záležitosti dozvěděl od televize a následně potvrdil, že jde o předem neohlášenou „černou stavbu“, která stojí na místě, kde nemá co dělat. Bude muset být odstraněna, protože „ohrožuje bezpečnost“.

Podobný objekt byl poprvé zaznamenán 18. listopadu v americkém Utahu posádkou vrtulníku při sčítání ovcí tlustorohých, později zmizel.

Nález a spekulace, odkud se předmět vzal, vzbudil rozruch na sociálních sítích. 

Mnoho uživatelů se domnívá, že jde o uměleckou instalaci, podle jiných však mohli předmět umístit do pouště návštěvníci z vesmíru. Další dávají věc do souvislosti se sci-fi filmem 2001: Vesmírná odysea Stanleyho Kubricka, ve kterém se objevují podobné černé předměty vytvořené neznámým mimozemšťanem.

Podobný objekt se mezitím vyskytl také v horách Kalifornie, na kopci v severním Rumunsku a na pláži ostrova Wight v jižní Anglii.

„Je zajímavé, že to nejsou totožné stavby. Vypadají podobně, ale pokaždé je to jiný exemplář,“ poznamenal Natemat s tím, že cosi podobného bylo zaznamenáno také v Nizozemsku.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

JOOLZ: Kočárek, který navrhl otec pro svého syna
JOOLZ: Kočárek, který navrhl otec pro svého syna

O holandské značce kočárků Joolz jste již možná slyšeli. V posledních letech se prodeji této značky kvalitních a trendy kočárků opravdu daří. Ale...