23. ledna 2019 7:44, aktualizováno  14:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Záhadný případ. Rakousko řeší údajný únos 88leté matky správce majetku Esterházyů

Vyšetřování. (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetřování. (ilustrační snímek) | foto: Reuters

VÍDEŇ Rakouská média od úterního večera zaměstnává údajný únos 88leté ženy v Eisenstadtu, hlavním městě východorakouské spolkové země Burgenland. Případ vyvolal rozsáhlé policejní pátrání, ale ve středu policie potvrdila, že jde o Magdolnu Theresii Ottrubayovou a že podle své výpovědi i tvrzení domnělých únosců odjela dobrovolně. Policie však nadále vyšetřuje okolnosti stále poněkud záhadné události.

Ottrubayová je matkou švýcarského manažera Stefana Ottrubaye, který řídí nadaci spravující jmění někdejšího uherského šlechtického rodu Esterházyů.

Žena byla údajně unesena v úterý odpoledne, když šla se svou pečovatelkou po ulici. Podle očitých svědků ze dvou černých limuzín vystoupily tři osoby, dva muži z jednoho a žena z druhého vozu. Starou dámu údajně přiměli nastoupit do jednoho z vozů. Pečovatelku odstrčila vysoká blond žena, ale nezranila ji. „Únosci“ pak vysokou rychlostí odjeli. V noci na středu se pak sami přihlásili policii v Tyrolsku, potvrdila burgenlandská policie.

Policie po údajném únosu uvedla, že auta možná měla zahraniční poznávací značky, a vyšetřování tak dostalo mezinárodní rozměr.

Rakouský ministr vnitra Herbert Kickl ovšem už dříve upozornil, že není jisté, „zda jde o únos v pravém smyslu slova“.

Rakouský tisk uvádí, že v ulicích Eisenstadtu byli hodiny po únosu vidět těžce ozbrojení policisté. Podle agentury APA se jenom ve spolkové zemi Burgenland na pátrání podílela více než stovka policistů. Podle jednoho ze svědků zastavovali a prohledávali auta s cizími poznávacími značkami, především maďarskými. Eisenstadt leží nedaleko hranic s Maďarskem.

Podniky skupiny Esterházy v roce 2017 vykázaly podle oe24.at obrat 53 milionů eur (téměř 1,4 miliardy korun). Z toho bylo 32,7 milionu dosaženo v oblasti lesnictví a zemědělství a 7,8 milionu v nemovitostech. Čistý majetek skupiny byl v roce 2014 odhadován na zhruba 800 milionů eur. K tomu je třeba připočíst kulturní zařízení jako zámek Esterházyů v Eisenstadtu nebo hrad Forchtenstein, jejichž hodnota je prakticky nevyčíslitelná.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz