23. února 2019 8:57, aktualizováno  10:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zahájení nigerijských voleb předcházely útoky islamistických radikálů. Stovky lidí musely být evakuovány

Ve dvousetmilionové Nigérii se v sobotu konají prezidentské a parlamentní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve dvousetmilionové Nigérii se v sobotu konají prezidentské a parlamentní... | foto: ČTK

Abuja Krátce před otevřením volebních místností v Nigérii v sobotu zaútočili ozbrojení radikálové na město na severovýchodě země, takže stovky lidí musely opustit své domovy. Z města Maiduguri, které leží rovněž na severovýchodě Nigérie, je hlášena série explozí. S odvoláním na svědky z místa o tom informovala agentura AFP. Příčina výbuchů není jasná.

Agentura Reuters krátce předtím uvedla, že stovky lidí musely utéct ze svých domovů po útoku zřejmě islamistických radikálů ve městě Geidam, které leží v nigerijském státě Yobe. „Museli jsme utéct s ženami a dětmi,“ řekl agentuře Reuters po telefonu jeden z místních.

Z města Maiduguri, které leží rovněž na severovýchodě Nigérie, je hlášena série...
Krátce před otevřením volebních místností v Nigérii v sobotu zaútočili...

Za útoky na severovýchodě Nigérie bývají často radikálové z uskupení Boko Haram. Jejich povstání, jehož záměrem je vytvořit v regionu Čadského jezera islamistický stát, si v oblasti za devět let vyžádalo přes 20 000 mrtvých. V oblasti také působí odštěpenecká skupina radikálů, hlásící se k teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Ve dvousetmilionové Nigérii se v sobotu konají prezidentské a parlamentní volby, které byly o týden odloženy mimo jiné kvůli organizačním problémům. Před jejich původním termínem bylo například podpáleno několik kanceláří volební komise a oheň zničil tisíce elektronických karet voličů.

ČTK