26. září 2019 17:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zahajovací koncert týdne Pride v Bejrútu musel být zrušen. Propaguje prostopášnost, stěžovali si duchovní

Duhové vlajky jsou symbolem komunity LGBT. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Duhové vlajky jsou symbolem komunity LGBT. | foto: Reuters

Bejrút Zahajovací koncert akce Beirut Pride, která se zaměřuje na život lidí jiné než heterosexuální orientace, byl zrušen. Duchovní si totiž stěžovali, že festival propaguje sex mezi osobami stejného pohlaví a prostopášnost. Začátek devítidenní akce v Bejrútu tak byl odložen na neurčito. S odvoláním na organizátory o tom ve čtvrtek informoval zpravodajský web BBC.

Libanon je považován za jednu ze společensky nejliberálnějších arabských zemí, ale LGBT komunita (lesbičky, gayové, bisexuálové a transgenderové osoby) uvádí, že stále čelí diskriminaci. Předloni se Libanon stal prvním arabským státem, kde se konala týdenní akce věnovaná sexuálním menšinám. Oficiální zahájení Beirut Pride nicméně bylo už tehdy z bezpečnostních důvodů a kvůli výhrůžkám organizátorům zrušeno. Loni byla část programu zrušena, když úřady zatkly organizátora.

Letošní akce měla začít v sobotu večer veřejně přístupným koncertem v centru města. Ve středu večer ale organizátoři oznámili, že koncert museli zrušit na žádost bezpečnostních složek. Zároveň podle nich odpůrci akce vydali prohlášení, v němž hrozili, že na diváky zaútočí, pokud se koncert uskuteční.

Nejde o první podobný případ letošního roku. V červenci byl po stížnostech křesťanských duchovních a výhrůžkách na sociálních sítích zrušen koncert Mašrú lajla, mezinárodně známé libanonské indie-rockové kapely, která svými texty bojuje proti společenským tabu a jejíž frontman se otevřeně hlásí k homosexualitě. Úřady tehdy vyzvaly organizátory festivalu, aby koncert zrušili z respektu k náboženství a morálce. V květnu libanonská vláda zablokovala přístup k seznamovací aplikaci pro sexuální menšiny Grindr.

Libanonský zákon zakazuje blíže nespecifikovaný „nepřirozený“ pohlavní styk, což bylo v minulosti použito ke kriminalizaci homosexuálního styku. Předloni ale soud v Libanonu rozhodl, že sexuální styk lidí stejného pohlaví není proti přírodě. Rozhodnutí uvítali aktivisté za lidská práva.

ČTK
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...