Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zahánění upírů i hroznové víno pro štěstí. Jak slaví Silvestra ve světě?

Svět

  8:00
PRAHA - Plavbou z proslulé věznice Alcatraz do San Franciska, skoky do největší výšky či během přes bratislavské mosty. Přečtěte si, jak slaví poslední a první den roku ve světě od Vídně po Filipíny.

S každým úderem snědí Španělé jednu kuličku hroznového vína, což jim má v novém roce zaručit štěstí foto: Shutterstock

Rakousko

V této alpské zemi je oblíbené lití olova a darování talismanů v podobě malých prasátek či jiných figurek, které jsou často z čokolády nebo marcipánu. K silvestrovské půlnoci v Rakousku patří velký ohňostroj stejně jako sklenička sektu. Odpočítávání posledních vteřin starého roku doprovází z rádia i televize Straussův valčík Na krásném modrém Dunaji, Rakušané se tak tradičně do nového roku protančí.

Rakušané si darují marcipánová prasátka

Španělsko

O silvestrovské půlnoci přenáší televize i rozhlas odbíjení věžních hodin na madridském náměstí Puerta del Sol. Úderů zvonů je celkem dvanáct, s každým úderem snědí Španělé jednu kuličku hroznového vína, což jim má v novém roce zaručit štěstí. V obchodech lze zakoupit připravené sady hroznů štěstí "uvas de la suerte" s již odpočítanými kuličkami.

Bulharsko

Na Nový rok vyhánějí Bulhaři zlé duchy. Při rituálu zvaném kukeri tancují lidé ve strašidelných kostýmech, aby zahnali upíry a zajistili si zdraví, štěstí a bohatou úrodu. Oděv pro tuto příležitost tvoří dřevěná maska nahánějící strach a kožešinový kostým se zvučnými zvonky.

Rumunsko

Rumuni na Nový rok dodržují zvyky, které mají přinést štěstí.Děti se často prohánějí po ulicích a náměstích s nově narozeným jehnětem v náručí. Kdo takové jehně pohladí, měl by podle tradice zvané vasilica mít v novém roce štěstí. Za pohlazení je ale nutné dát dětem nějakou drobnost.

V Rumunsku děti běhají s jehňaty v náručí.

Řecko

Dělbuchy a velké ohňostroje nejsou v Řecku o silvestra příliš rozšířeny. Místo toho hrají rodiny doma karty nebo jiné hry. V zemi platí, že vítěz bude mít celý rok štěstí. Ani poražený ale nepřijde zkrátka, čeká ho štěstí v lásce. Zajímavý zvyk čeká Řecko a Kypr 6. ledna, kdy věřící skokem do vody slaví Ježíšovo pokřtění Janem Křtitelem a Zjevení Páně. Tento obyčej má rovněž zahnat démony.

Řekové hrají karty a jiné hry.

Česko

V České republice podle německé agentury DPA teče o silvestra proudem šumivé víno a na svátečním stole nesmí chybět ani mistrovsky obložené chlebíčky. O půlnoci pak z televize zazní státní hymna a centrum metropole se díky ohňostroji změní na vřící kotel. Profesionální pyrotechnická show se v Praze koná 1. ledna, k Vltavě se na ni chodí dívat tisíce lidí.

Kvalitní sekt, ilustrační foto

Slovensko

Novou tradicí se ve slovenském hlavním městě stal silvestrovský běh přes bratislavské mosty. Tento závod je jakýmsi mini maratonem, délka trasy je 10.000 metrů, kdy účastníci přebíhají tam a zpět dunajské mosty mezi jižní a severní částí metropole. Letošní ročník zahrnuje jen čtyři z pěti mostů, protože ten nejstarší je kvůli rekonstrukci uzavřen.

Filipíny

O silvestru děti i dospělí skáčou do co největší výšky, což má zaručit dobrou úrodu. Blahobyt pak mají zajistit otevřené dveře a okna, rozsvícená světla a mince na parapetech a v kapsách kalhot i bund. Pro štěstí a zdraví patří ke slavnostní silvestrovské tabuli košík s dvanácti kusy kulatého ovoce. Na dveře lidé zavěšují hrozny, které zde zůstávají až do dalšího silvestra. Z někdejších dob španělského koloniálního panství se zde zachovalo pojídání dvanácti kuliček vína.

JAR

Lidé v Jihoafrické republice vítají příchozí rok karnevalem. Vrcholem novoročního veselí je 2. leden, kdy Kapským městem za zvuku bubnů prochází pestrý průvod. Událost si nenechá ujít na 10.000 účastníků ve fantastických kostýmech, taneční skupiny, kapely a chóry, v ulicích pak karnevalový rej sleduje přes 100.000 lidí.

USA

Na Nový rok se plavci vrhnou do Sanfranciského zálivu, jehož vody mají zhruba deset stupňů Celsia. Ti nejrychlejší urazí dvoukilometrovou trasu z někdejší věznice Alcatraz do San Franciska za půl hodiny. Této tradice se od roku 1967 účastní asi stovka lidí ze dvou plaveckých klubů.

Lidé sledují a fotí jedinečný ohňostroj nad Golden Gate Bridge v San Francisku

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat