Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zajatý ruský voják: Jsem četař Alexandr, na Ukrajině válčím od března

Svět

  13:28aktualizováno  19. května 10:27
KYJEV - UVNITŘ VIDEO. Poddůstojník ruské armády, zajatý o víkendu u města Ščasťa u Luhanska na východě Ukrajiny, při výslechu přiznal, že jeho jednotka, spadající pod rozvědku generálního štábu GRU, působí v sousední zemi už od začátku března. Moskva se k zajatým mužům přihlásila, popřela však, že by šlo o vojáky.

Důstojník ukrajinské armády ukazuje novinářům jednu ze zbraní nalezených u zajatých ruských vojáků. Vlevo vrchní velitel ozbrojených sil, generálplukovník Viktor Muženko. foto: Reuters

Separatisté tvrdí, že oba zajatci byli příslušníky jejich „lidové milice“, tedy policie. Kreml odkázal novináře na ruské ministerstvo obrany. To vydalo prohlášení, v němž potvrdilo, že zajatci jsou ruští občané Alexandr Alexandrov a Jevgenij Jerofejev. Mluvčí ministerstva prohlásil, že „v okamžiku zadržení 17. května nebyli ve stavu ruské armády“. Připustil ale, že dříve sloužili v jedné z jednotek ruských ozbrojených sil. 

Důstojník ruských speciálních jednotek Jevgenij Jerofejev, zajatý na území Ukrajiny, na nemocničním lůžku v Kyjevě.

Ukrajinští novináři sledují záběry zachycující výpověď Alexandra Alexandrova, jednoho z ruských vojáků zajatých na Ukrajině.

„Je důležité ukázat celému světu ruské vojáky, o nichž se tvrdí, že na Ukrajině nejsou,“ řekl mluvčí ukrajinské armády Vladyslav Selezňov. Schůzka novinářů se zajatci se prý připravuje. Oba zadržení byli převezeni k ošetření do Kyjeva, jeden z nich má průstřel ramene, druhý zranění na noze.

Vyslýchaný voják hovoří tak tiše, že mu při běžném poslechu není rozumět, nicméně podle listu Ukrajinska pravda uvedl nejen své jméno a hodnost. „Jsem Alexandr Anatoljevič Alexandrov, četař, z třetí brigády speciálních sil z města Togliatti. Velitelem brigády je plukovník Ščepin, rotě velí rotný Kudimov,“ uvedl vyslýchaný podle deníku. Na východě Ukrajiny prý brigáda působí od 5. března. Při akci, do které bylo nasazeno 14 vojáků, mu velel důstojník Jevgenij Jerofejev, který byl rovněž zajat. Z Luhanska prý operuje dalších šest až osm podobných skupin ruských speciálních sil.

Boj proti ukrajinským fašistům? Obelhala mě propaganda, líčí žoldnéř

Šéf ukrajinské tajné služby Valentyn Nalyvajčenko mezitím obvinil zajatého kapitána ačetaře, že byli v rámci „ruské teroristické skupiny“ vysláni na Ukrajinu, aby zde páchali „teroristické činy“ proti ukrajinským občanům se zbraní v ruce. „Potvrzujeme, že byli zatčeni. Spáchali teroristický čin,“ řekl novinářům a dodal, že oba muži byli zajati po boji, ve kterém byl zabit ukrajinský voják.

Moskva: No comment

Moskva stále popírá nasazení ruských jednotek po boku separatistů na východě Ukrajiny. Sami separatisté tvrdí, že oba zajatci byli příslušníky jejich „lidové milice“. 

Po zveřejnění videa zástupce velitele povstaleckých sil z Luhanska Sergej Kozlov prohlásil, že ukrajinští vojáci na povstaleckém území zranili a zajali dva příslušníky samostatného průzkumného praporu, kteří byli na hlídce. O propuštění zajatců se povstalci chystají vyjednávat.

Mluvčí Kremlu se k ukrajinským zprávám o zajetí ruských vojáků odmítl vyjádřit, prý Kreml není správný adresát těchto dotazů. „Nejednou jsme říkali, my i ministerstvo obrany, že žádní ruští vojáci v Donbasu nejsou. Komentovat (ukrajinské) materiály nemohu, myslím, že lépe to v tomto případě udělají odborníci našeho ministerstva obrany, pokud tyto materiály vypadají pravděpodobně,“ řekl Dmitrij Peskov, mluvčí prezidenta Vladimira Putina. Ten svého času tvrdil, že na východě Ukrajiny válčí ruští dobrovolníci.

Naděje pro Savčenkovou?

Nezlomíte mě, raději zemřu hlady, vzkázala Rusku vězněná ukrajinská letkyně

Ukrajinský poslanec Anton Heraščenko již navrhl, aby výměnou za ruské zajatce byla osvobozena důstojnice Naďa Savčenková, kterou ruské úřady obviňují, že loni podílela na zabití dvou ruských novinářů na východě Ukrajiny; dopustila se prý i nezákonného překročení ruských hranic. Savčenková obvinění odmítá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena, když ji zajali proruští separatisté. Mezitím byla ve vlasti zvolena poslankyní. V Rusku jí hrozí 20 let vězení.

„Poté, co uspořádáme spravedlivý a veřejný soud s dvěma válečnými zločinci z Ruska, které k nám poslali vraždit naše občany, navrhuji výměnu: dva ruské válečné zločince, kteří se válečnými zločinci stali z tvé vůle, vyměníme za Naďu Savčenkovou a skoro 400 dalších našich v zajetí,“ vzkázal Heraščenko ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...