18. listopadu 2013 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zájem EU o Ukrajinu trvá. Kyjev však musí splnit podmínky

Guido Westerwelle, německý ministr zahraničí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Guido Westerwelle, německý ministr zahraničí | foto: ČTK

KYJEV Evropská unie je stále připravena koncem měsíce v Litvě podepsat s Ukrajinou dohodu o přidružení, řekl v pondělí novinářům na okraj jednání ministrů zahraničí EU šéf německé diplomacie Guido Westerwelle. Upozornil však, že Ukrajina musí splnit všechny potřebné podmínky. Unie tak zatím stále oficiálně počítá s tím, že Ukrajina na summitu Východního partnerství ve Vilniusu podepíše asociační dohodu a s ní spojenou dohodu o volném obchodu.

Unie tak zatím stále oficiálně počítá s tím, že Ukrajina na summitu Východního partnerství ve Vilniusu podepíše asociační dohodu a s ní spojenou dohodu o volném obchodu.

'Selektivní justice' v případu Tymošenkové

"Myslíme si, že směřování Ukrajiny by mělo jít jasně evropským směrem a směrem k EU," prohlásil v Bruselu Westerwelle. Připomněl ale, že mezi podmínkami, které Kyjevem stále nebyly splněny, je případ vězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové. Evropští politici její věznění pokládají za ukázku "selektivní justice". "Je to klíčový případ. A proto jsme také nabídli její léčení v Německu. Myslím, že to může být cesta k řešení pro všechny, rozumný návrh, který vyhovuje zájmům všech stran," poznamenal německý ministr.

Německá kancléřka Angela Merkelová ale v pondělí ve Spolkovém sněmu připustila, že podpis asociační dohody s Ukrajinou ve Vilniusu není jistý. Podle ní totiž zůstává nejasné, zda je v Kyjevě vůle k naplnění podmínek, které unie pro podpis dohody stanovila.

VÍCE ZDE:

Skepsi posiluje i Janukovyč

Ukrajinští poslanci se na zákonu, který má umožnit vycestování Tymošenkové k léčbě do Německa, nedokázali minulou středu shodnout. Také ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, který se nedávno tajně sešel v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, minulý týden posílil obavy skeptiků v kauze Tymošenkové, když se znovu vyslovil proti jejímu omilostnění. Chystaný zákon ji prý totiž nemá zbavit trestní odpovědnosti.

Zástupci EU přitom opakovaně dávají Kyjevu najevo, že bez propuštění Tymošenkové, uvězněné na sedm let za překročení pravomocí, asociační smlouva podepsána nebude. "Musí splnit všechny podmínky. Zaznamenali jsme významný pokrok, ale ještě nějaká práce zbývá," poznamenal dnes Westerwelle. Unie kromě vyřešení kauzy Tymošenkové poukazuje také na potřebné reformy například volebních zákonů.

Sblížení Ukrajiny a EU si nepřeje Moskva. Rusko prý hodlá Ukrajině nabídnou ekonomické projekty za miliardy dolarů, jestliže asociační dohodu nepodepíše. Spolupráce by se mohla týkat energetiky, leteckého průmyslu či kosmonautiky, uvedl nedávno jeden z Putinových poradců.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.