Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rumunský zákaz genderových studií na univerzitách vyvolal protesty. Útok na komunitu, tvrdí demonstranti

Protestující drží barevný plakát s heslem: „Stop cenzuře.“ Ve čtvrtek se sešly desítky demonstrantů před prezidentským palácem, kde vyzvaly hlavu státu Klause Iohannise, aby nepodepsal zákon opravňující zakázat výuku genderových studií na tamních školách a univerzitách a vrátil ho zpět do parlamentu. foto: AP Photo/ Vadim Ghirda

Bukurešť/Praha - Ve čtvrtek se v rumunském hlavním městě Bukurešť sešly desítky demonstrantů před prezidentským palácem, aby vyjádřily nesouhlas se zákonem zakazující výuku genderových studií na školách a univerzitách v zemi. Představitelé tamní LGBT skupiny to považují za útok na transgender komunitu. Návrh zákona byl poslanci schválen v úterý.
  21:00

Lidé s transparenty a zahaleni do roušek se sešli před bukurešťským palácem Cotroceni, sídlem tamního prezidenta Klause Iohannise. Protestující během hodinového shromáždění vyzývali hlavu státu, aby nepodepisoval zákon opravňující zákaz výuky genderových studií a vrátil ho parlamentu. Návrh zákona byl poslanci totiž podepsán v úterý.

Demonstranti přišli na čtvrteční hodinové shromáždění před prezidentský palác s...
Protestující předkládají své doklady tamní policii před prezidentským palácem v...

Jak píše web apnews.com, na transparentech se objevovala různá hesla jako: „Tohle je útok na autonomii univerzit“ nebo „Biologický sex není pohlavní identita.“ Vlad Viski, prezident organizace MozaiQ, tamní LGBT komunity se domnívá, že se jedná o útok na transgender komunitu v Rumunsku. „Pokud bude tento zákon schválen, dojde k porušení přibližně 12 článků ústavy,“ řekl. Zákon byl kritizován také několika univerzitami a studentskými organizacemi. Ty ho považují za útok na akademickou svobodu a lidská práva.

Sousední Maďarsko schválilo podobnou legislativu v roce 2018, kdy zrušilo akreditaci a financování výuky genderových studií na univerzitní úrovni. Nedávno zakázalo transgenderovým osobám měnit údaje o svém pohlaví na oficiálních dokumentech.

V Polsku pak prezident Andrzej Duda minulý týden při svém projevu v Opolském vejvodství, v rámci své kampaně před prezidentskými volbami pronesl, že hnutí za práva gayů, leseb, bisexuálů a transgenderových osob představuje možná větší hrozbu než komunistická ideologie. Polský státník rovněž podepsal ,,Rodinnou chartu,“ která se zavazuje k zákazu šíření ideologie LGBT ve veřejných institucích a staví se proti sňatkům a adopci dětí páry stejného pohlaví.

Autoři:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?