Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zákaz vlajek v europarlamentu? Neuvěřitelná tupost, kritizuje Zahradil

Český europoslanec Jan Zahradil během projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český europoslanec Jan Zahradil během projevu. | foto: ČTK/AP

Praha Svými kritiky bývá Evropská unie mnohdy redukována na „zlý“ Brusel, který chrlí další a další zbytečné regulace. Nový šéf unijního parlamentu David Sassoli teď takovým řečem nahrál. Bývalý italský novinář vydal nařízení, jímž europoslancům zakázal během jednání mávat transparenty nebo třeba kusy kartonu s napsanými politickými vzkazy.

Cílem bylo zabránit „nevhodným“ projevům. Vzal to ale natolik zgruntu, že mezi zakázané pomůcky rovnou zařadil i vlaječky, jimiž někteří poslanci značili své stoly a dávali tím najevo, jakou zemi na unijní půdě zastupují.

U řady europoslanců Sassoli se svým rozhodnutím narazil. „Podle nového nařízení spadá vlajka do kategorie ‚banner‘, jejichž používání je na plénu zakázáno. Neuvěřitelná tupost,“ napsal LN zástupce pravicové ODS v Evropském parlamentu Jan Zahradil.

Šéf europarlamentu David Sassoli, spolu s ním je předsedkyně Evropské komise...
Ital David-Maria Sassoli (drbající se na hlavě) na jednání Evropského...

Sassoliho krok se opírá o desátý článek jednacího řádu unijní instituce. Konkrétně o jeho třetí bod. „Poslanci nesmí narušovat řádný průběh jednání v plenárním sále a zdržují se veškerého nevhodného jednání,“ zní příslušné ustanovení. Text pokračuje takto: „Nesmějí vystavovat transparenty.“

Tolik český překlad. Háček je zřejmě v tom, že anglický originál textu místo slova transparent používá mnohem širší pojem „banner.“ Tím může být myšlena i tabulka s textem, plakát, reklamní cedule nebo právě vlajka. Při velmi doslovném výkladu tak mezi nevhodné politické projevy spadá i to, pokud si poslanec na svůj stolek postaví jeden symbolů svého státu.

Podle české europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) bylo Sassoliho záměrem omezit projevy v europarlamentu striktně na předem ohlášenou řeč u pultíku s mikrofonem. Všechny ostatní druhy posílání politických vztahů se šéf unijního orgánu rozhodl vymýtit.

Také ona není z nápadu šéfa europarlamentu nadšena. „Osobně se sice domnívám, že vlajka není transparent, ale pan předseda Sassoli nesouhlasí, a tak jsou tedy na plenárním zasedání zakázány i vlajky národních států či regionů,“ uvedla Konečná.

Se svými českými kolegy z jiných stran souhlasí i Pirát Marcel Kolaja. „Dle mého názoru malá vlajka, která nepřekáží, nenarušuje pořádek v jednacím sálu. Zákaz tudíž považuji za nepřiměřený,“ odpověděl na dotaz LN.

Praporek svého státu neměli na svém stolku zdaleka všichni europoslanci. Bylo na každém z nich, jestli si své místo „ozdobí“ nebo ne. Například lídr britské Brexit Party Nigel Farage se svými souputníky ale na stolech drobné vlajky měli. Před několika dny si také na zákaz postěžovali na twitteru. „Díky bohu, že odcházíme,“ okomentoval Sassoliho nařízení Farage s odkazem na brzký odchod Británie z EU.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...