6. srpna 2014 13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zákaz vstupu závojům a plnovousům, rozkázala Čína v neklidném Sin-ťiangu

Bezpečnostní jednotky v autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Čínské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnostní jednotky v autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Čínské... | foto: Reuters

PEKING Zákaz cestování autobusem pro ženy v šátcích a závojích a muže s dlouhými plnovousy vydaly úřady v jednom z měst v čínské autonomní oblasti Sin-ťiang, kterou obývají muslimští Ujgurové. Oblast je již řadu let zmítána násilnostmi, z nichž čínská vláda obviňuje místní separatisty.

Peking v poslední době přijal sérii opatření ke zlepšení bezpečnosti v regionu, podle kritiků ale jeho politika diskriminuje muslimy, píše agentura Reuters.

VÍCE ZDE:

Nejnovější nařízení pro pasažéry autobusů platí ve městě Kche-la-ma-tchaj, kde žije téměř 300 000 obyvatel. Zákaz byl vydán pro pět druhů cestujících: ty, kteří mají na sobě závoj, šátek, džilbáb - tedy volnou dámskou tuniku sahající až na zem, oděvy zdobené půlměsícem a hvězdou, a ty, kteří mají dlouhou bradku.

Autonomní oblast Sin-ťiang

Autonomní oblast Sin-ťiang

Islámský symbol půlměsíce a hvězdy figuruje na vlajkách mnoha muslimských států, kupříkladu Turecka či Pákistánu, ale také ho používají skupiny radikálů v Číně usilující o zřízení nezávislého státu zvaného Východní Turkestán, připomněla agentura Reuters.

Cílem uvedených pravidel je posílit bezpečnost v období do 20. srpna, kdy se v oblasti koná významná sportovní událost, napsal v pondělí list Karamay Daily vydávaný vládnoucí komunistickou stranou. "Ti, kdo neuposlechnou, budou nahlášeni policii," dodal deník.

V červenci úřady v sinťiangské metropoli Urumči ve snaze předejít násilným útokům zakázaly pasažérům autobusů mít u sebe různé předměty od zapalovačů cigaret až po jogurt či láhve s vodou.

Represivní Peking

Exilové ujgurské organizace a bojovníci za lidská práva přitom dlouhodobě poukazují na to, že právě represivní politika čínské vlády v Sin-ťiangu, včetně omezování islámské víry, je hlavním důvodem nepokojů. To ale Peking rezolutně popírá.

"Úřady ve městě Kche-la-ma-tchaj uplatňují otevřeně rasistickou a diskriminační politiku namířenou proti řadovým Ujgurům," uvedl v prohlášení Alim Seytoff, předseda organizace Uyghur American Association sídlící ve Spojených státech.

ČTĚTE TAKÉ:

Řada ujgurských žen se obléká stejně jako ženy ve zbytku Číny, některé se ale začaly zahalovat od hlavy k patě, jak je to známé u muslimek kupříkladu v Pákistánu nebo v Afghánistánu, napsala agentura Reuters.

Za poslední rok a půl zahynuly při nepokojích v Sin-ťiangu stovky lidí. Zhruba 100 obětí si vyžádaly útoky ozbrojenců s nožem ve dvou městech na jihu oblasti koncem července. V květnu zabil na tržišti v Urumči sebevražedný atentátník 39 osob.

Čínské úřady vyznamenaly příslušníky ozbrojené policie za „potlačení násilí a...

Čínské úřady vyznamenaly příslušníky ozbrojené policie za „potlačení násilí a...

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.