Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zakázané bomby v rukách Saúdů: jemenské civilisty devastují americké zbraně

Afghánistán

  19:00
SANÁ/PRAHA - „Něco rozrazilo zeď. Okamžitě jsem se svezl na podlahu. Ta divná věc dopadla asi pět metrů ode mě. Vypadala jako malý stříbrný model rakety. Vyděsila mě, snažil jsem se odplazit pryč a utéct – ale jak jsem se hýbal, hýbala se se mnou, pomalu kopírovala mé pohyby. Trvalo to tak minutu, pak vybuchla. Naštěstí mě vážně nezranila,“ líčí Muhammad Zejíd své první setkání s kazetovou bombou. Odehrálo se na sklonku loňského roku, 12. prosince.

Jemenec zraněný při náletech arabské koalice v nemocnici v Saná. foto: ČTK

Padesátiletý Jemenec z okolí vojenského přístavu Hajma není jediným, kdo se toho zimního dne na vlastní kůži seznámil s vysoce nebezpečnou zbraní. Další bomba zasáhla příbytek patnáctiletého Homadího Hasana a kromě stěny domu roztrhla i chlapcovo břicho. „Najednou jsem ucítil bolest vpravo dole. Podíval jsem se a uviděl krev,“ vzpomíná z lůžka místní kliniky.

Dvacet bílých padáčků

Letecké údery začaly kolem deváté ranní, popisuje třiatřicetiletý Muhammad Ahmad, a zpočátku šlo o běžné rakety. Asi po hodině však spatřil cosi neobvyklého: „S přáteli z vesnice jsme pozorovali nálety. Najednou jsme uviděli tak dvacet bílých padáčků, jak se snášejí směrem k přístavu. Asi po minutě každý z nich vypustil oblak černého dýmu a explodoval. Připomínalo to řetěz z bomb. O necelých pět minut později se to opakovalo – jenže kvůli větru změnily ty padáčky směr a zamířily k naší vesnici.“

Jeden z „padáčků“ vypustil svůj náklad nedaleko domu bratra Husejna Sajeda. Munice prolétla oknem, říká Sajed, a těžce zranila jak jeho čtyřletou neteř Salamu, tak švagrovou Azízu, jíž museli lékaři amputovat pravou nohu v koleni.

Jemenec zraněný při náletech arabské koalice v nemocnici v Saná.
Jemenec zraněný při náletech arabské koalice v nemocnici v Saná.

Jemenci zranění při náletech arabské koalice v nemocnici v Saná.

Citovaná svědectví pocházejí z nedělní zprávy organizace Human Rights Watch (HRW), jež monitoruje dění ve válce rozvráceném Jemenu. Na základě rozsáhlého terénního výzkumu, rozhovorů s oběťmi a svědky a důkazů v podobě fotografií a videozáznamů konstatuje, že arabská koalice pod vedením Saúdské Arábie v Jemenu bombarduje civilní oblasti mezinárodní konvencí zakázanými kazetovými bombami.

A nejen to: uvádí také, že tyto smrtící výbušniny pocházejí z továren strategického partnera Rijádu – Spojených států. A že jejich užívání s největší pravděpodobností porušuje americké zákony.

Devastující zbraně

Kazetové pumy se skládají z kontejneru (kazety), který je naplněn submunicí, nejčastěji v podobě menších exploziv či hořlavých látek. Ať už je taková bomba svržena z letadla či vystřelena ze země, výsledek je devastující: po otevření kazety se submunice rozptýlí do prostoru a po výbuchu nemilosrdně likviduje vše, co jí stojí v cestě.

Sofistikované typy mají navíc zabudované naváděcí zařízení, jež umožňuje zaměřit a sledovat konkrétní cíl. Kromě toho si často vyžádají životy i po prvotní explozi: stává se, že submunice selže a nevybuchlá po dopadu na zem ohrožuje každého, kdo s ní přijde do styku, dokud není odborně deaktivována.

Dva kanystry BLU-108, jeden z nich se stále připevněnou (nevybuchlou) submunicí, nalezené v severojemenské provincii Sáda po útoku 27. 4. 2015.

Senzor FZU-39/B, jenž ve vzduchu otevírá kazetovou bombu typu CBU-105, použitý v útoku na přístav Hajma 125. prosince 2015.

Nebezpečí, které tyto ničivé zbraně představují, přimělo mezinárodní společenství k jejich zákazu. Úmluvu o zákazu kazetové munice, uzavřenou v roce 2008 v irském Dublinu, ratifikovalo již 118 států – zavázaly se tím, že nebudou kazetové bomby nebudou vlastnit vůbec, případně pouze v takovém minimálním množství, jež by sloužilo k výzkumným a tréninkovým, nikoli k útočným účelům.

K TÉMATU:

Potíž však tkví v tom, že ti, kteří jsou ve výrobě a užívání kazetových pum nejzběhlejší – tedy Čína, Rusko, Indie, Izrael, Sýrie či právě USA -, pod dublinskou konvenci svůj podpis dosud nepřipojili. Spojené státy čelily hlasité kritice tím, že v technologickém vývoji usilují o minimalizaci civilních ztrát a značně přiškrtily prodej těchto zbraní za hranice. Podle zákona z roku 2009 může být vyvážena pouze kazetová munice s mírou poruchovosti nižší než jedno procento. Legislativa rovněž stanoví, že pumy mohou být použity pouze proti „jasně definovaným vojenským cílům“ a tam, „kde se nevyskytují civilisté“.

Pošlapaný zákon

Jenže právě tento zákon je v Jemenu pošlapáván, tvrdí HRW. Nejchudší arabskou zemí už přes rok zmítá ozbrojené násilí, přičemž za zdánlivým občanským konfliktem se skrývá takzvaná proxy válka: zbídačený stát slouží jako zástupné bojiště, kde spolu soupeří znepřátelené regionální mocnosti. Na jedné straně stojí šíitský (a perský) Írán, na straně druhé pak sunnitská Saúdská Arábie a její spojenci.

ARABSKÁ KOALICE

Mezinárodní letecké intervence v Jemenu se pod vedením Rijádu účastní tyto státy:

  • Saúdská Arábie
  • Spojené arabské emiráty
  • Katar
  • Bahrajn
  • Kuvajt
  • Egypt
  • Jordánsko
  • Maroko
  • Súdán
  • Senegal

S těmi arabskými se Rijád loni na jaře spojil do mezinárodní koalice, aby v rámci letecké operace (tehdy nazvané Bouře odhodlání) zneškodnil Húthie, šíitské rebely, kteří zahájili ozbrojené povstání proti jemenské vládě a podařilo se jim ovládnout hlavní město Saná. Saúdové však mají strategické partnery i mimo blízkovýchodní region – a tím nejmocnějším jsou bezesporu Spojené státy.

Američanům, vyčerpaným kontroverzními intervencemi v Afghánistánu a Iráku, se do další pozemní operace příliš nechce, dokazuje to ostatně i jejich postup v otázce války v Sýrii. Arabské koalici v čele se Saúdy však poskytují přímou podporu, ať už v podobě zpravodajské a logistické pomoci, nebo dodávek zbraní.

Podle důkazů shromážděných HRW jsou mezi nimi i kazetové bomby CBU-105 Sensor Fuzed Weapon, jediný typ kazetové munice, který dnes USA exportují. Puma typu CBU-105 se skládá z deseti kanystrů BLU-108, každý z nich obsahuje čtyři submunice se zaměřovačem. V posledních letech ji americký výrobce (Textron Systems Corporation) dodával jak do Saúdské Arábie, tak do Spojených arabských emirátů, přičemž oba státy disponují útočným letectvem západní provenience, které je schopno kazetovou bombu nést a svrhnout.

Zdravotní sestra na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Saná váží...
Lidé pátrají po přeživších v sutinách domu zničeného při náletech arabské...

Hluboké znepokojení

Od 26. března, kdy byla operace Bouře odhodlání spuštěna, zdokumentovala HRW v Jemenu minimálně pět útoků tímto typem bomby – a tvrdí, že požadovaná jednoprocentní poruchovost zůstala v těchto případech pouze na papíru.

„(Tyto bomby) jsou inzerovány jako jedny z nejsofistikovanějších, nejspolehlivějších kazetových munic na světě, my však máme důkazy, že v Jemenu nefungují tak, jak by měly. Tento důkazní materiál vzbuzuje vážné pochybnosti o dodržování politiky USA ohledně kazetové munice a pravidel (jejího) vývozu“ konstatuje vojenský analytik HRW Steve Goose.

Hořící rybářské loďky po útoku na přístavní město Hajma (Hajma, provincie Hodajdá, západní Jemen, 12. 12. 2015).

„Saúdská Arábie a její koaliční partneři, stejně jako jejich americký dodavatel, bezostyšně ignorují globální standard, jenž stanoví, že kazetová munice by neměla být použita za žádných okolností,“ dodává Goose s odkazem na Úmluvu o zákazu kazetové munice.

Prvotní reakce Washingtonu na závěry známé lidsko-právní organizace byla opatrná. „Zprávu Human Rights Watch jsme viděli a nyní ji vyhodnocujeme. Samozřejmě jsme nadále hluboce znepokojeni zprávami o újmě na civilistech a Saúdy vedenou koalici jsme vyzvali, aby tyto zprávy vyšetřila,“ citoval list The New York Times prohlášení mluvčího ministerstva zahraničí Johna Kirbyho.

Rijád se ke zprávě nevyjádřil, to, že by nařídil užití kazetových bomb v Jemenu, však popírá.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...