Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Solária výrazně zvyšují riziko rakoviny. ‚Zakažte je,‘ žádají francouzští lékaři

Solárium - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solárium - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Opalování na lůžkách s ultrafialovým zářením zřejmě ve Francii brzy skončí. Státní Národní ústav pro zdravotní bezpečnost (Anses) totiž včera poukázal na nebezpečnost solárií a požádal vládu o jejich zákaz.

„Doporučujeme přestat s aktivitami spojenými s umělým opalováním a také ukončení prodeje přístrojů s UV zářením pro estetické účely,“ citovala agentura AFP Oliviera Merckela, jenž vede v rámci ústavu jednotku vyhodnocující zdravotní rizika.

Názor Anses na nebezpečnost solárií navazuje na předchozí stanovisko z roku 2014, v němž experti označili konec umělého opalování za nevyhnutelný. Poslední právní úpravu z roku 2013 shledali nedostatečnou kvůli riziku onemocnění rakovinou kůže. Pro zákaz solárií se opakovaně vyjádřili dermatologové, lékařská akademie i mnozí senátoři.

Mezinárodní vědecké studie upozorňují na to, že umělé záření je jistým karcinogenem a že u člověka staršího 35 let i jen jediná návštěva solária zvýší riziko vzniku kožního melanomu o 59 procent. Vědci tvrdí, že vystavení umělému UV záření nepřináší člověku žádný prospěch.

Francouzští dermatologové se domnívají, že až 43 procent kožních melanomů u mladých lidí může být způsobeno právě vystavováním se umělému UV záření. Kromě toho, že umělé záření nepřipravuje kůži na opalování, nechrání ji před slunečními paprsky a nepřináší jí potřebný vitamin D, vyvolává stárnutí kůže, upozorňuje Merckel. Kůže vystavená umělému opalování podle něj stárne až čtyřikrát rychleji ve srovnání s opalováním přirozeným.

Čeká se na výrok Ministerstva zdravotnictví

Ve Francii nyní zájemci o snědou pleť mohou navštívit celkem 4500 míst. Tři stovky z toho tvoří solária specializovaná pouze na opalování, zbytek zařízení nabízí i jiné aktivity. Některé přístroje neprošly podle francouzských médií kontrolou už sedm let, další zase provozují lidé bez potřebného vzdělání.

Ministerstvo zdravotnictví, které dostalo stanovisko Anses před několika dny, se o dalších krocích dosud nerozhodlo. Pokud by ale umělé opalování zakázalo, nebylo by jediné – k podobnému kroku už v minulosti přikročily úřady v Austrálii a Brazílii.

Deník Le Parisien už lidem, kteří se chtějí opalovat a obávají se rakoviny, poradil alternativy: samoopalovací krémy, které doporučuje dermatolog François Rhodain, autor knihy Krása, kůže, čas. Dalším tipem jsou pak potraviny plné karotenoidů (pigmentu barvy podobné opálené kůži), jako je mrkev, sladké brambory, dýně či meloun. Potravinové doplňky vedoucí k opálení naopak deník příliš nedoporučuje

Milan Rokos

Autor

Milan Rokosmilan.rokos@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!