Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

‚Politický lynč za vlastní cestu.‘ Představitel maďarské vlády hájil rozhodování pomocí dekretů

Vztažená maďarská vlajka před parlamentem v Budapešti. foto: ČTK/AP

Budapešť - Maďarsko se stalo předmětem „politického lynčování“, neboť maďarská vláda se rozhodla „jít svou vlastní cestou“ ve snaze „vybrat si nejúčinnější způsoby, jak zvládnout koronavirovou pandemii“. Prohlásil to v rozhovoru pro britskou zpravodajskou stanici BBC maďarský státní tajemník pro veřejnou diplomacii Zoltán Kovács.
  20:12

Podle BBC se představitel vlády premiéra Viktora Orbána pokoušel hájit vládnutí za pomoci dekretů, které kabinetu povolil v rámci mimořádných pravomocí za nouzového stavu parlament, ovládaný Orbánovou stranou. Orbán čelí kritice od opozice, nevládních organizací a západoevropského tisku a liberálů, že si pod pláštíkem boje proti nákaze uzurpuje neomezenou moc.

Orbánova vláda nedostala díky zákonu neomezenou moc, říká šéf maďarského parlamentu

Kovács v BBC argumentoval tím, že zákon, umožňující vládnout prostřednictvím dekretů, byl nezbytný, aby usnadnil „rychlá a rozhodná opatření proti neznámému nepříteli“. Pokud jde o to, že zákon nestanoví žádný časový rámec, Kovács prohlásil, že poslanci mohou kabinetu mimořádné pravomoci kdykoli odebrat, pokud dospějí k závěru, že se krizi podařilo překonat. 

Podobným pravomocem bez časového omezení se podle něj těší i vlády dalších čtyř evropských zemí, které ovšem nejmenoval. Kovács podle maďarské tiskové agentury MTI uvedl i to, že maďarské vládě se podařilo vyhnout se problémům, které postihly Británii, Itálii či Španělsko, protože vlády těchto zemí se nezmohly na rozhodné kroky, přestože to situace vyžadovala.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová tento měsíc pohrozila Maďarsku, že pokud jeho opatření přijatá proti šíření koronaviru překročí povolenou mez, hrozí mu řízení pro porušování unijních smluv. Pochybnosti o maďarském postupu vyjádřila v německém tisku i místopředsedkyně EK Věra Jourová.

Kovács nicméně BBC řekl, že Jourová, která má v EK na starosti právní stát a demokratické hodnoty, nakonec připustila, že v Maďarsku se nestalo nic, co by porušovalo unijní smlouvy a evropské hodnoty.

V Maďarsku, jež má necelých deset milionů obyvatel, je podle vládního serveru koronavirus.gov.hu aktuálně 2168 osob, které se koronavirem nakazili. To je ve srovnání s předchozími informacemi o 70 infikovaných více. O 12 úmrtí, vesměs starších a jinak nemocných pacientů, se na celkových 225 zvýšil počet obětí, které měly koronavirus. Z nemoci covid-19 se vyléčilo 295 pacientů.

Autor: