Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žákyně šesté třídy postřelila v americké škole tři lidi. Zbraň si přinesla v batůžku

Washington Na východě amerického státu Idaho si žákyně šesté třídy přinesla do školy zbraň a následně postřelila dva žáky a zaměstnance školy, než ji odzbrojila učitelka. Všichni tři lidé, které střelkyně zasáhla, utrpěli zranění končetin a předpokládá se, že přežijí, uvedla agentura AP s odvoláním na místní úřady. První zprávy z místa čtvrtečního incidentu uváděly, že ve škole střílel jeden ze studentů.

Dějištěm násilí byla škola v městečku Rigby, kam docházejí děti ve věku odpovídajícím druhému stupni základní školy v ČR. Podle AP se tu učí asi 1500 žáků šestého až osmého ročníku. Na místě zasahovalo několik policejních jednotek a žáky evakuovali do nedaleké budovy střední školy, kde si je převzali rodiče.

Šerif místního okresu Jefferson County Steve Anderson uvedl, že dívka vytáhla zbraň z baťůžku a několikrát vystřelila uvnitř školy i mimo ní. Odzbrojila ji učitelka, která ji také zadržela, než ji převzali strážci zákona. Ti dívku z blízkého města Idaho Falls odvezli do vazby. Šerif neuvedl dívčino jméno. Úřady zjišťují její motiv a také to, kde získala zbraň.

„Byli jsme právě ve třídě s naším učitelem, když jsme uslyšeli hlasitou ránu a...
Žákyně šesté třídy si přinesla do školy na východě amerického státu Idaho zbraň...

Zraněný dospělý, který utrpěl hladký průstřel končetiny, byl již propuštěn z nemocnice, uvedl doktor Michael Lemon. Oba zranění žáci - podle serveru ABC News dívka a chlapec - zůstanou v nemocnici přes noc. I když jsou v dobrém stavu, je podle lékaře možné, že zapotřebí bude jednoho operovat.

„Byli jsme právě ve třídě s naším učitelem, když jsme uslyšeli hlasitou ránu a pak další dvě. Pak byl slyšet křik,“ vylíčil dvanáctiletý Yandel Rodriguez. „Náš učitel to šel zkontrolovat a našel krev,“ dodal.

„Je to ta nejhorší noční můra, jaká se může stát,“ řekl o střelbě šéf okresního školství Chad Martin. „Připravovali jsme se na to, ale ve skutečnosti nikdy nemůžete být na to úplně připraveni,“ dodal podle ABC.

Lékař z místní nemocnice Michael Lemon následně novinářům řekl, že je „absolutním požehnáním“, že se ranění nachází v poměrně dobrém zdravotním stavu a nejsou v ohrožení života. „Mohli by na tom být mnohem hůře,“ dodal. Zaměstnanec podle něj utrpěl čistý průstřel jedné z končetin, televize CNN uvedla, že už byl propuštěn z nemocnice. Obě postřelené děti v nemocnici ještě zůstávají.

Agentura AFP poznamenala, že úřady neuvedly věk dívky, která střílela, ale obvykle mívají žákyně šesté třídy jedenáct či dvanáct let. Střelba podle šerifa začala ve vstupní hale a pokračovala venku.

Loni bylo v USA zabito více než 43 000 lidí střelnou zbraní, dodala AFP s odvoláním na server Gun Violence Archive. Do tohoto údaje jsou zahrnuty i sebevraždy.

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...