Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Žaloba na Trumpa volby neovlivní. Jeho podporovatelé nemají důvěru v justici, říká amerikanista

Exprezident Donald Trump a jeho děti Ivanka, Donald Jr. a Eric čelí žalobě. foto: ČTK

Newyorská generální prokurátorka se rozhodla kvůli údajným finančním podvodům podat žalobu na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jeho tři děti. Dle experta to však nebude mít na nadcházející volby do Kongresu vliv.
  18:46

„Další hon na čarodějnice rasistickou generální prokurátorkou Letitií Jamesovou,“ napsal ve středu exprezident USA Donald Trump na své sociální síti Truth Social. Hovořil o tom, že bude ve státě New York čelit další žalobě jak on, tak i jeho děti Donald Jr., Eric a Ivanka.

„Je to podvodnice,“ dodal Trump. V podobném duchu pokračovala i jeho právnička Alina Habbaová. „Žaloba se nezaměřuje ani na fakta, ani na právo, ale na prosazování politické agendy generální prokurátorky,“ uvedla.

Samotná Jamesová si při oznámení žaloby nebrala servítky a Trumpovo údajné protiprávní jednání nazvala „uměním krádeže“ v odkazu na název prezidentovy knihy Umění uzavřít dohodu.

Prokurátorka zažalovala Trumpa a jeho děti, chce po nich 250 milionů dolarů

Současná občanskoprávní žaloba na Trumpa vznikla na základě tří let tvrdé práce. Právní tým prokurátorky Jamesové sestavoval model exprezidentova podnikání už od března 2019. Předmětem šetření bylo, zda Trumpovy společnosti nenadsazovaly hodnotu jeho majetku ve snaze získávat výhodnější půjčky a naopak je nepodceňovaly pro daňové účely.

Výsledkem je 220stránková žaloba zaměřená proti finančním podvodům, podaná u newyorského státního soudu na Manhattanu. Požaduje se v ní odškodné státu ve výši nejméně 250 milionů dolarů. Cílem je třeba i zakázat podvodným Trumpovým společnostem podnikání v New Yorku.

„Trump falešně nafoukl své čisté jmění o miliardy dolarů. Mocní a bohatí lidé v této zemi příliš dlouho fungovali, jako by se na ně pravidla nevztahovala,“ zhodnotila Jamesová.

Trumpova rodinná firma The Trump Organization se dle žaloby zapojila do více než dvou stovek podvodů a zkreslování při přípravě exprezidentových výročních finančních prohlášení v letech 2011 až 2021. Nesrovnalosti se měly týkat všech oblastí Trumpova podnikání.

Podle amerikanisty Petra Kopeckého z Filozofické fakulty Ostravské univerzity ale nynější kauza bude mít jen minimální dopad na nadcházející listopadové volby do amerického Kongresu.

„Trumpovi podporovatelé nemají důvěru v justici. Jeho způsob obhajoby je pro jeho příznivce srozumitelný a důvěryhodný. Naprostá většina z nich stále věří, že prezidentské volby v roce 2020 byly zfalšované, přestože to vyvrátily desítky soudů po celé zemi. Dá se říct, že míra podpory jeho stoupenců roste úměrně tlaku, kterému Trump čelí ze strany soudů a ministerstva spravedlnosti,“ řekl pro Lidovky.cz Kopecký.

Zradikalizovaná strana

Připustil ale, že se bude ve volbách hrát i o malou skupinu umírněných středových voličů, kteří mohou být jazýčkem na vahách.

„Ty si Trump svým chováním dlouhodobě spíše odcizuje. On byl velmi úspěšný v tom, že většina republikánských kandidátů, které podpořil, vyhrála primárky a bude teď kandidovat. Problém je, že jde často o poměrně radikální kandidáty, kteří s ním sdílejí i přesvědčení, že volby prezidenta byly velký podvod. To je může připravit o klíčový segment nezávislých voličů,“ vysvětlil Kopecký.

Prokurátorka Jamesová už dříve obvinila Trumpa, že ignoroval předvolání a vyhýbal se podání svědectví.

Trump přitom nezažívá klidný týden ani na další frontě. Ve stejný den, co přišla zpráva o žalobě, umožnil federální odvolací soud ministerstvu spravedlnosti nadále prohlížet tajné dokumenty, které byly v srpnu zabaveny při razii Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI)v Mar-a-Lagu, letním sídle bývalého prezidenta. Trump měl s těmito dokumenty nezákonně nakládat.

Zda tyto kauzy budou mít vliv na jeho případnou další prezidentskou kandidaturu v roce 2024 je dle Kopeckého zatím nejasné. „Počet i závažnost všech vyšetřování, která se proti exprezidentovi vedou, jsou bezprecedentní. Ale právníci se neshodnou, zda by Trumpa z kandidatury diskvalifikovalo, kdyby jednu z mnoha kauz prohrál a byl odsouzený. Třeba americká ústava čistý trestní rejstřík explicitně jako podmínku pro kandidaturu neuvádí,“ uzavřel odborník.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat