Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žalobci se v Senátu USA na devítihodinovém jednání snažili ukázat, že Trump zneužil funkci

Prezident Donald Trump mluví s jedním ze svých obhájců Alanem Dershowitzem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump mluví s jedním ze svých obhájců Alanem Dershowitzem. | foto: Reuters

Washington Třetím dnem ve čtvrtek v americkém Senátu pokračoval proces s prezidentem USA Donaldem Trumpem, kterého Sněmovna reprezentantů obžalovala ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu. Žalobci z řad demokratických kongresmanů se tentokrát soustředili na první část ústavní žaloby (tzv. impeachmentu) a snažili se doložit obvinění, že Trump chtěl v ukrajinské kauze využít zahraniční politiku pro účely domácího politického boje.

Podle amerických médií bylo zároveň cílem demokratů předem podkopat očekávané argumenty prezidentových obhájců.

Čtvrteční blok procesu se šéfem Bílého domu znamenal pro senátory další dlouhý pracovní den. Impeachment se projednával od 13:00 místního času (19:00 SEČ) a zasedání skončilo až o přibližně devět a půl hodin později. Žalobci ze sněmovny druhým dnem pokračovali v prezentaci svých úvodních argumentů, kterou budou dokončovat v pátek večer.

„Žádný prezident nikdy nevyužil svého postavení, aby nutil cizí zemi k tomu, aby mu pomohla podvádět v našich volbách,“ prohlásil předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerrold Nadler. Přesně toho se ale podle demokratů dopustil Trump, když apeloval na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev oznámil mimo jiné zahájení vyšetřování týkajícího se někdejšího viceprezidenta USA Joea Bidena. Tento veterán Demokratické strany má reálnou šanci na to utkat se na podzim s Trumpem o post v Bílém domě.

Žalobci se ve čtvrtek zaměřili například na tvrzení Trumpa a jeho stoupenců, že tlak na Ukrajinu ohledně vyšetřování nebyl motivován vidinou osobního zisku, nýbrž snahou bojovat proti korupci.

Kongresmanka Sylvia Garciaová uvedla, že neexistuje jediný důkaz, který by nasvědčoval tomu, že se Biden ve vztahu s Ukrajinou dopustil čehokoli nekalého. Trump se podle ní o záležitosti spojené s Ukrajinou začal zajímat až v loňském roce, tedy když se Biden začal jevit jako favorit na zisk nominace Demokratické strany do nadcházející prezidentské volby. Garciaová a její kolegové zároveň zdůrazňovali, že podle dostupných důkazů šlo Trumpovi pouze o ohlášení politicky výhodných vyšetřování, nikoli o jejich následnou realizaci.

Podle agentury Reuters demokraté předestírali své argumenty „metodickým“ způsobem. Pomáhali si při tom obsáhlými prezentacemi s nespočtem úryvků ze svědeckých výpovědí, které zazněly na podzim ve sněmovně. Také ale například použili přes 20 let staré klipy, v nichž současní Trumpovi spojenci uvádí, že prezident USA nemusí spáchat trestný čin na to, aby mohl být Senátem odvolán. Stejní lidé nyní legitimitu ústavní žaloby zpochybňují s tím, že Trumpovi není připisováno žádné porušení zákona.

„Žalobci ze sněmovny měli velmi jasnou strategii, když ve čtvrtek dorazili na půdu Senátu: Nacházet mezery v obhajobě, kterou očekávají od právníků prezidenta Trumpa,“ komentoval dění list The New York Times.

Po třetím dni úvodních řečí obžaloby bude mít o víkendu a na začátku příštího týdne stejný prostor pro své argumenty i druhá strana. Otázkou zůstává, zda budou mít v konečném důsledku výkony žalobců či obhájců nějaký efekt, neboť americký prezident se podle všeho může spolehnout na podporu republikánské většiny v Senátu a sesazení z funkce mu tak s největší pravděpodobností nehrozí.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!