Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruská média se kochala „úmrtím“ Zalužného. Pak potupně o něm mazala zprávy

Svět

  21:30
Nejen sociálními sítěmi, ale i v ruských médiích se v posledních dnech šířily fámy o těžkém zranění či dokonce smrti vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného. Ten nakonec zamával svým příznivcům z čerstvě pořízeného videa, aby bylo jasno, že jde, jak uvádějí Ukrajinci, o další ruskou zpravodajskou hru.

Na ruských webech se řadu dní šířily falešné zprávy o vážném zranění hlavy a mnohačetných zranění střepinami, které měl utržit šéf ukrajinských sil Zalužnyj, uvádí agentura Unian.

Ve zprávách ruských propagandistů zaznívaly nejen spekulace o údajné fraktuře lebky, ale na Twitteru začaly kolovat i fotografie zohaveného těla, které mělo údajně patřit ukrajinskému veliteli.

Fámy o vážném stavu eskalovaly navíc poté, co Severoatlatlantická aliance (NATO) oznámila, že Zalužnyj nemůže hovořit se členy aliančního vojenského výboru, a to ani formou videohovoru.

Ukrajinské ministerstvo obrany na to zareagovalo se vzkazem, že „Zalužnyj dělal svoji práci a nevěnoval pozornost ruským padělkům.“ Důvodem vynechání setkání byla podle agentury Unian konkrétně složitá situace na frontové linii.

To mimo jiné potvrdil i Anatolij Štefan, zaměstnanec tiskové služby ukrajinského ministerstva obrany, který zveřejnil video s vrchním velitelem. Ten zamával a poděkoval všem Ukrajincům. „Upřímně děkuji všem Ukrajincům. Společně určitě vyhrajeme. A nejen dnes, vždycky,“ uvedl Zalužnyj.

Ruští propagandisté v souvislosti s tím uvedli, že jeho zdravotní stav „záměrně blokují kyjevští západní manipulátoři, aby nepodlomili ducha ukrajinských ozbrojených sil“.

Objevily se také fotky mrtvého těla ruského vojáka, kterého vydávali za Zalužného kvůli vzájemné podobě. Bloger Denis Kazaňskij poukázal pak na to, že na uniformě mrtvého byla svatojiřská stuha, kterou nosí Rusové.

Snímky se Zalužným, které měly vyvrátit spekulace o jeho vážném stavu či úmrtí, zveřejnily i například poslankyně Nejvyšší rady Ukrajiny Anna Purtová a poradkyně velení pozemních ozbrojených sil Ukrajiny Alena Ševcovová. Ta však záhy přiznala, že se jednalo o starou fotografii.

O Zalužného smrti intenzivně na svém webu například informovala ruská agentura RIA-Novosti. V pátek už nebylo možné články, které se věnovaly vyvrácené fámě, rozkliknout. Na seznamu pod klíčovým slovem Zalužnyj však byly titulky dál k vidění.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!