Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zamává Ruskem dluh za Soči? Putinovi oligarchové nechtějí splácet půjčky

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

PRAHA/MOSKVA Největší finanční opory Kremlu, Putinovi oligarchové, sice zaplatily podstatnou část nákladů na uspořádání olympijských her v Soči, ale teď se jim nechce vracet půjčky, které si na to vzaly. Vše nasvědčuje tomu, že místo splácení vyhlásí bankrot. Rusko se tak s následky megalomanské akce může vypořádávat ještě v letech 2015 a 2016, možná i v roce 2017.

Turistické kanceláře tento týden oznámily, že letošní letní sezona v jihoruském Soči zavání katastrofou. Hoteliéři mají hlavy v dlaních a neutěší je nejspíš ani ujištění turistických agentur, že za rok by mohlo být lépe.

Malý zájem o rekreaci v dnes už legendárním olympijském středisku, které se proslavilo jako centrum zimních sportů v subtropickém přímořském letovisku, má ale daleko větší důsledky než jen krach několika hotelů. Může zamávat státními rozpočty v letech 2015 až 2017.

Investoři, kteří na příkaz prezidenta Vladimira Putina z města, kde neexistovala moderní infrastruktura, sportovní ani ubytovací kapacity, vytvořili oslnivě přepychové středisko zimních sportů, se dostávají do potíží. Půjčky, které si nabrali od státní finanční korporace Vněšekonombank, nebudou pravděpodobně schopni vrátit.

S návratem se nepočítalo

Podle nezávislých ruských ekonomů možná ani s vracením miliard nepočítali. Nejspíš zvolí osvědčený způsob, jak se z problému „se ctí“ vyvléci – vyhlásí bankrot. I když pravděpodobně doufali, že Soči přitáhne zájem nejen domácích, ale především movitých zahraničních turistů a ti s částí splátek svými útratami pomohou.

ČTĚTE TAKÉ:

Jenže turisté – přinejmenším letos – nepřijedou. Podle prezidenta Asociace turistických kanceláří RF Ilji Umanského je naplněno pouze 40 procent ubytovacích kapacit. Navíc cena nemovitostí po olympiádě začala rychle klesat, takže je ani není možné se ziskem prodat. Miliardové půjčky, které si firmy na stavbu olympijských stadionů, lyžařských tratí i hotelových komplexů nabraly, tak nejspíš zaplatí prostý ruský daňový poplatník.

Největší problémy nastanou v roce 2016

Podle Vněšekonombank nastanou největší problémy v roce 2016, kdy devět společností včetně těch, které patří nejbohatším mužům v zemi, zřejmě ohlásí platební neschopnost. Pro takový případ předseda finanční korporace Vladimir Dmitrijev žádá vládu, aby ztráty způsobené očekávanými bankroty dlužníků plně kompenzovala z rozpočtu. „Očekáváme neplnění platebních povinností klientů v prosinci 2015 (nebo v dalších měsících), pokud nebudou přijata ze strany státu speciální opatření,“ tvrdí šéf Vněšekonombank.

Mezi neplatiče patří i firmy slavných ruských oligarchů loajálních Putinovi a financujících některé jeho projekty. Jde především o Vladimira Potanina, Olega Děripasku i aluminiového krále a nejbohatšího Rusa Viktora Vekselberga. Potaninova střediska Roza Chutor a Krasnaja Poljana nezachrání asi ani to, že zde s oblibou lyžuje prezident Putin.

Soči

Soči

Ceny jsou ve srovnání s Evropou vysoké, pro běžné Rusy je pět tisíc rublů za noc v hotelu opravdu příliš, servis po skončení olympiády upadá. Lépe na tom nejsou ani hotelové komplexy Viktora Vekselberga s 3600 lůžky či olympijská vesnice RogSibal Olega Děripasky. Ovšem tito slavní oligarchové, kteří patří mezi chráněnce a zároveň sponzory Kremlu, bankroty svých podniků jistě osobně nezchudnou.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Chytá vás mlsná? Zkuste s námi sladkou novinku od Penamu
Chytá vás mlsná? Zkuste s námi sladkou novinku od Penamu

Přihlaste se o testování novinky z řady Penam Ze srdce sladké. Balení sladkého pečiva Swing s náplní pudinkovou bude moci ve svých domácnostech...