18. prosince 2017 19:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zámek u Paříže koupil saúdský princ, odhad ceny je sedm miliard Kč

Korunní princ Muhammad bin Salmán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korunní princ Muhammad bin Salmán. | foto: AP

PAŘÍŽ Dosud neznámým kupcem luxusního zámku nedaleko Paříže je podle listu The New York Times saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán. Palác disponuje vinným sklepem, kinem a vodním příkopem s jesetery a kapry. Časopis Fortune hodnotu objektu odhadl na 275 milionů eur (zhruba sedm miliard Kč) a označil ho za nejdražší prodávanou soukromou nemovitost na světě.

Stavba nazvaná Château Louis XIV (Zámek Ludvíka XIV.) leží v obci Louveciennes západně od Paříže. Objekt byl prodán v roce 2015, ale jméno kupce zveřejněno nebylo. Podle The New York Times dokumenty spojené s jeho koupí naznačují, že vlastníkem se stala investiční firma vedená nadací prince Salmána.

Vláda Saúdské Arábie se odmítla k tvrzení amerického listu vyjádřit. Mluvčí saúdskoarabské ambasády ve Washingtonu nicméně novináře z The New York Times obvinila ze „subjektivního zpravodajství“ a „sledování vlastní agendy“.

Objekt postavený na pozemku o rozloze 23 hektarů má 5000 metrů čtverečních obytné plochy a velkou zahradu v duchu francouzských zámeckých tradic. Zdobí ho fresky a další ručně vytvořené stylové dekorace. Je zde i kinosál, vinný sklep, bazén či obří akvárium. Exteriér připomíná sídlo francouzských králů ve Versailles, ale interiér je moderní - disponuje například klimatizací a světly, které lze ovládat s pomocí chytrého telefonu.

Podle zpravodajského serveru BBC princ Salmán také v roce 2015 koupil od ruského obchodníka luxusní jachtu za 590 milionů dolarů (skoro 13 miliard Kč).

The New York Times rovněž označil korunního prince Salmána za majitele nedávno vydraženého obrazu Salvator Mundi (Spasitel světa) od Leonarda Da Vinciho. Dílo bylo vydraženo za rekordních více než 450 milionů dolarů (skoro deset miliard korun), avšak o jménu kupce se jenom spekulovalo. Obraz bude vystaven v nové pobočce pařížského Louvru v Abú Zabí.

Muhammad bin Salmán byl jmenován následníkem trůnu letos v červnu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz