Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zaměstnanci chtěli zabránit vydání pamětí Trumpova viceprezidenta. Šéf nakladatelství jejich tlaku neustoupil

Svět

  14:26
Americké nakladatelství Simon & Schuster vydá paměti bývalého viceprezidenta Mikea Pence. A to i přesto, že se proti zakázce postavili jeho zaměstnanci.

Viceprezident USA Mike Pence na bezpečnostní konferenci v Mnichově. foto: Reuters

Šťastný konec má pro Mikea Pence příběh jeho pamětí. Šéf nakladatelství Simon & Schuster (S&S) Jonathan Karp totiž odmítl ustoupit tlaku, který na něj vytvořili jeho zaměstnanci poté, co oznámil plánované vydání politické autobiografie bývalého viceprezidenta Spojených států.

Viceprezident Pence gratuloval k úspěchu senátorce Harrisové, která převezme jeho funkci

„Každý den chodíme do práce s tím, abychom (knihy) vydávali, nikoli rušili,“ uvedl Karp podle britského deníku The Guardian. Jeho vyjádření bylo odpovědí na otevřený dopis, který v posledních dnech koloval mezi zaměstnanci S&S a jenž mimo jiné tvrdil, že si nakladatelství „vydáním Pence zvolilo napomáhat s šířením bílé nadřazenosti“.

Americký viceprezident Mike Pence s příslušníky Národní gardy u budovy Kapitolu.
Vice President Mike Pence účastnící se dobrovolného umývání Památníku veteránů...

Dosud není jasné, kolik lidí dopis podepsalo. Karpova ostrá reakce však pravděpodobně souvisela i s tím, že se jedná o velkou zakázku, u níž se automaticky předpokládá status bestselleru. Pencovy paměti budou mít dva svazky a nakladatelství za ně bývalému viceprezidentovi zaplatí mezi třemi až čtyřmi miliony dolarů (zhruba 64 až 86 milionů korun).

Mimo jiné i na tuto sumu poukazovali nespokojení zaměstnanci. „Tím, že se S&S rozhodl vydat Pencovu knihu, pomáhá generovat zisk pro centrální postavu prezidenství (Donalda Trumpa – pozn. red.), které jednoznačně podporovalo rasismus, sexismus, homofobii, transfobii, antičernošství, xenofobii, misogynii, diskriminaci proti tělesně postiženým, islamofobii, antisemitismus a násilí,“ píše se v otevřeném dopise.

Šéf nakladatelství Karp na dopis zaměstnanců reagoval striktně. „(Rušení) je tím nejkrajnějším krokem, jaký může nakladatel zvolit a jde to přímo proti podstatě našeho údělu publikovat rozdílné hlasy a názory,“ uvedl.

Precedens existuje

Pence je dosud „největší rybou“, na kterou si kulturní rušitelé troufli. Coby viceprezident Trumpovy administrativy mezi lety 2017 a 2021 byl druhým nejvyšším ústavním činitelem Spojených států. Dokonce i americká levice navíc oceňovala jeho chování v době povolební krize a odmítnutí podvolit se tlaku prezidenta Trumpa ve věci údajných volebních podvodů v lednu tohoto roku.

‚Žádné knihy od zrádců národa.’ Pod volání k bojkotu Trumpových pamětí se podepsaly stovky lidí

Hozenou rukavicí pro nespokojené zaměstnance mohl být fakt, že pro stažení plánované publikace v S&S existuje precedens. Po lednovém útoku rozvášněného davu na Kapitol se totiž nakladatelství rozhodlo nevydat původně plánovanou knihu republikánského senátora Joshe Hawleyho, jenž 6. ledna nehlasoval pro schválení volebních výsledků. Ten sám slíbil nakladateli, že se „uvidí u soudu.“ Jeho knihu mezitím vydalo konzervativní nakladatelství Regnery Publishing.

S&S je svými prestižními publikacemi politické literatury známé. Historicky zastupuje jak konzervativní, tak liberální autory. Jen v posledních několika letech vydalo tak rozličné tituly, jako jsou „Místnost, kde se to stalo“ od bývalého poradce pro národní bezpečnosti Trumpovy vlády Johna Boltona či knihy „Zuřivost“ a „Strach“ od liberálního novináře Boba Woodwarda.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat