Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zaměstnanci chtěli zabránit vydání pamětí Trumpova viceprezidenta. Šéf nakladatelství jejich tlaku neustoupil

Viceprezident USA Mike Pence na bezpečnostní konferenci v Mnichově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viceprezident USA Mike Pence na bezpečnostní konferenci v Mnichově. | foto: Reuters

Americké nakladatelství Simon & Schuster vydá paměti bývalého viceprezidenta Mikea Pence. A to i přesto, že se proti zakázce postavili jeho zaměstnanci.

Šťastný konec má pro Mikea Pence příběh jeho pamětí. Šéf nakladatelství Simon & Schuster (S&S) Jonathan Karp totiž odmítl ustoupit tlaku, který na něj vytvořili jeho zaměstnanci poté, co oznámil plánované vydání politické autobiografie bývalého viceprezidenta Spojených států.

„Každý den chodíme do práce s tím, abychom (knihy) vydávali, nikoli rušili,“ uvedl Karp podle britského deníku The Guardian. Jeho vyjádření bylo odpovědí na otevřený dopis, který v posledních dnech koloval mezi zaměstnanci S&S a jenž mimo jiné tvrdil, že si nakladatelství „vydáním Pence zvolilo napomáhat s šířením bílé nadřazenosti“.

Americký viceprezident Mike Pence s příslušníky Národní gardy u budovy Kapitolu.
Vice President Mike Pence účastnící se dobrovolného umývání Památníku veteránů...

Dosud není jasné, kolik lidí dopis podepsalo. Karpova ostrá reakce však pravděpodobně souvisela i s tím, že se jedná o velkou zakázku, u níž se automaticky předpokládá status bestselleru. Pencovy paměti budou mít dva svazky a nakladatelství za ně bývalému viceprezidentovi zaplatí mezi třemi až čtyřmi miliony dolarů (zhruba 64 až 86 milionů korun).

Mimo jiné i na tuto sumu poukazovali nespokojení zaměstnanci. „Tím, že se S&S rozhodl vydat Pencovu knihu, pomáhá generovat zisk pro centrální postavu prezidenství (Donalda Trumpa – pozn. red.), které jednoznačně podporovalo rasismus, sexismus, homofobii, transfobii, antičernošství, xenofobii, misogynii, diskriminaci proti tělesně postiženým, islamofobii, antisemitismus a násilí,“ píše se v otevřeném dopise.

Šéf nakladatelství Karp na dopis zaměstnanců reagoval striktně. „(Rušení) je tím nejkrajnějším krokem, jaký může nakladatel zvolit a jde to přímo proti podstatě našeho údělu publikovat rozdílné hlasy a názory,“ uvedl.

Precedens existuje

Pence je dosud „největší rybou“, na kterou si kulturní rušitelé troufli. Coby viceprezident Trumpovy administrativy mezi lety 2017 a 2021 byl druhým nejvyšším ústavním činitelem Spojených států. Dokonce i americká levice navíc oceňovala jeho chování v době povolební krize a odmítnutí podvolit se tlaku prezidenta Trumpa ve věci údajných volebních podvodů v lednu tohoto roku.

Hozenou rukavicí pro nespokojené zaměstnance mohl být fakt, že pro stažení plánované publikace v S&S existuje precedens. Po lednovém útoku rozvášněného davu na Kapitol se totiž nakladatelství rozhodlo nevydat původně plánovanou knihu republikánského senátora Joshe Hawleyho, jenž 6. ledna nehlasoval pro schválení volebních výsledků. Ten sám slíbil nakladateli, že se „uvidí u soudu.“ Jeho knihu mezitím vydalo konzervativní nakladatelství Regnery Publishing.

S&S je svými prestižními publikacemi politické literatury známé. Historicky zastupuje jak konzervativní, tak liberální autory. Jen v posledních několika letech vydalo tak rozličné tituly, jako jsou „Místnost, kde se to stalo“ od bývalého poradce pro národní bezpečnosti Trumpovy vlády Johna Boltona či knihy „Zuřivost“ a „Strach“ od liberálního novináře Boba Woodwarda.

Štěpán Hobza

Autor

Štěpán Hobzastepan.hobza@lidovky.czČlánky

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...