23. května 2018 19:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zaměstnanec amerického konzulátu v Číně utrpěl poranění mozku zvukem, podobný případ řešili Američané na Kubě

Čínská vlajka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská vlajka. | foto: Lidové noviny

PEKING/WASHINGTON Americký zaměstnanec konzulátu Spojených států v jihočínském Kantonu (Kuang-čou) oznámil, že utrpěl lehké mozkové poranění v důsledku „abnormálních“ zvuků, kterým byl údajně vystaven na svém pracovišti. Případ připomíná akustickou kauzu amerických diplomatů v kubánské metropoli Havaně, napsala agentura Reuters.

Vláda ve Washingtonu ve středu vydala varování pro americké občany žijící v Číně. Uvedla nicméně, že zatím nenašla žádný důvod, proč by měla případ spojovat se zdravotními komplikacemi amerických vládních zaměstnanců na Kubě, které sahají až do roku 2016.

Nejmenovaný zaměstnanec americké diplomatické mise v Kantonu informoval, že jeho problémy začaly na konci loňského roku a pokračovaly do letošního dubna. Hovořil přitom o řadě „fyzických příznaků“.

Podle americké vlády se jednalo o „slabé, neobvyklé zvuky a tlak“. Postižený byl poslán do USA na podrobné lékařské vyšetření. „Výsledky vyšetření odpovídají lehkému mozkovému poranění (v anglosaské literatuře označovanému jako mild traumatic brain injury, MTBI),“ informovalo velvyslanectví Spojených států v Pekingu.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že bere případ velmi vážně a že pracuje na určení jeho příčiny a dopadů. Šéf americké diplomacie Mike Pompeo pak ve středu v debatě s kongresmany ve výboru Sněmovny reprezentantů pro zahraniční vztahy prohlásil, že případ v Číně vykazuje podobnosti s incidenty na Kubě.

Podobné problémy řešili američtí diplomaté na Kubě

„Lékařské nálezy jsou velmi podobné a ve shodě s těmi, které byly zjištěny u Američanů pracujících na Kubě,“ řekl Pompeo. Dodal, že americké a čínské úřady incident vyšetřují a že do Kantonu byly vyslány lékařské týmy.

Spojené státy v říjnu vyhostily 15 kubánských diplomatů z velvyslanectví ve Washingtonu v reakci na „neschopnost kubánské vlády ochránit americký personál na Kubě, který se stal terčem záhadných útoků poškozujících zdraví“.

Při těchto útocích utrpělo újmu 24 Američanů. Jednotlivé případy se od sebe velmi lišily, od vážného poškození či ztráty sluchu až po závratě, únavu, neschopnost soustředění či nevolnost. Diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti.

Od té doby USA stáhly z Havany 60 procent svých diplomatů a provozují ambasádu v omezeném režimu. Příčina problémů nebyla doposud objasněna. Podle vědců z americké Michiganské univerzity nemusely být zvuky cíleným akustickým útokem, za něž byly americkou stranou označovány, ale vedlejším účinkem neodborné snahy o odposlechy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz