Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zaměstnanec Vatikánu dostal podmínku za vynášení informací

Svět

  16:25aktualizováno  18:09
VATIKÁN - Vatikánský informatik Claudio Sciarpelletti byl dnes odsouzen k dvouměsíčnímu podmínečnému trestu. Byl souzen v souvislosti s únikem důvěrných dokumentů, tedy v kauze, jíž se přezdívá Vatileaks.

Vatikán: Papež požehnal "městu a světu" (Urbi et Orbi) před davem křesťanů na Svatopeterském náměstí foto: Reuters

Hlavním viníkem  v celé kauze byl papežův komorník Paolo Gabriele, jehož soud poslal v říjnu do vězení na 18 měsíců za krádež důvěrných dokumentů. Osmačtyřicetiletý Sciarpelletti je zaměstnancem Vatikánu a známým Gabrieleho. Obviněn byl z napomáhání Gabrielemu, který si některé z citlivých dokumentů uložil i v počítači.

Soud dnes dospěl k závěru, že se Sciarpelletti provinil pouze mařením práce justice tím, že při výsleších několikrát změnil svou verzi událostí.

U Gabrieleho policie našla asi tisíc dokumentů. Předával je novináři Gianluigimu Nuzzimu, který pak popsal intrikaření, mocenský boj, údajnou korupci a homosexuální styky v nejvyšších patrech církve. Kniha s názvem Jeho Svatost (Sua Santita) vyvolala skandál. Motivem komorníka byla podle jeho slov láska k římskokatolické církvi a k papeži.

O aféře Vatileaks se hovoří od jara, kdy byl Gabriele zatčen. Trest si odpykává ve Vatikánu, očekává se, že mu papež udělí milost.

PODROBNĚJI O KAUZE:

V květnu se našla v zásuvce Sciarpellettiho stolu obálka s dokumenty podobným těm, o něž se v aféře jednalo. Při výslechu přiznal, že obálku dostal asi před dvěma lety, ale tvrdil také, že ji neotevřel a nenahlédl do ní. Gabriele přiznal, že dokumenty informatikovi dal, ale na to, zda byly v obálce, si nepamatoval. Tvrdil také, že to nebyl on, kdo nalepil vatikánskou známku na zadní stranu obálky.

Sciarpellettiho role v úniku dokumentů byla předem označovaná za nevýznamnou. Nepočítalo se s vyšším než ročním trestem.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat