Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zámořská pře o vrak plný zlata. Madrid: Poklad je náš. Bogotá: Není!

Svět

  15:28
BOGOTÁ/PRAHA - Obrovský náklad zlata, stříbra a drahého kamení. Kolumbijci a Španělé zahájili „bitvu“ o vrak galeony San José. (Znovu)objevená loď, již v roce 1708 potopili Britové, skončila na dně s pokladem za miliardy - a Madrid i Bogotá jsou přesvědčeni, že patří právě jim.

Potopená galeona San José. foto: Reuters / Archiv // Kolář Šimon / LN

Byla to obrovská ztráta. Když Španělé v létě roku 1708 zjistili, že v dalekém Karibiku přišli o galeonu San José, věděli, že neztratili jen nějakou řadovou loď s nákladem z Nového světa. San José jim měla pomoci. Táhlé boje v takzvané válce o španělské dědictví si vybíraly svou daň a Madrid nutně potřeboval oživit chřadnoucí pokladnici.

Skrývá se v polském podzemí nacistický poklad? Po ‚zlatém vlaku‘ budou pátrat dva týmy

Nebyla to žádná perla, ani výdobytek nejmodernější techniky. Galeona San José sloužila španělskému námořnictvu přes deset let, když se v pátek 8. června 1708 vydala na svou poslední cestu přes Atlantik. Údajně do ní trochu zatékalo a některé trámy mírně ztrouchnivěly, to ale plavbu nemělo ohrozit. Přesto ztroskotala sotva pár kilometrů od Kartagény, odkud vyplula do španělského Cádizu.

Na flotilu dvaceti lodí, již vedla San José s admirálem Josém Fernándezem de Santillanem, zaútočili Britové. Z šesti set pasažérů, z nichž dvě stě tvořila posádka a zbytek cestující – muži, ženy, děti – jich přežilo jen jedenáct. Na dně Karibského moře skončil i ohromný poklad, který San José převážela do Španělska. Přes dvě stě tun zlata, také stříbro a drahé kamení. V dnešních cenách zhruba za 1,5 miliardy dolarů (37 miliard korun). Byť určit přesnou částku lze jen těžko. Navíc i tenkrát věděl údajně jen admirál, jaké cennosti se v podpalubí skrývají.

Legendy a lovci pokladů

Poklad měl posloužit ve válce o španělské dědictví, do níž se začátkem 18. století zapojila většina evropských mocností a kvůli níž si na flotilu v Karibiku počkali i tehdejší britští nepřátelé, jimž velel komodor (námořnická hodnost, pozn. red.) Charles Wager. Ačkoli San José zmizela pod hladinou, její příběh zůstal živý, stal se součástí legend a cílem lovců pokladů. Vzhledem k tomu, že bitva u poloostrova Barú byla celkem přesně popsána jak Brity, tak Španěly, tušilo se, v jakých místech se vrak může nacházet.

Na objevení se přesto čekalo několik století. Historickou zprávu oznámil kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. „Toto dědictví patří kolumbijskému lidu,“ dodal radostně.

Jenže to není tak jisté. Tento týden se ozvali Španělé, kteří o vrak také stojí. Tamní šéf diplomacie José García-Margallo prohlásil, že loď patřila státu, a tak „by ji měla získat země, pod jejíž vlajkou plula“. Santos reagoval, že „se objevuje hodně majitelů“. „Ovšem ne, pánové, loď je majetkem Kolumbie,“ zopakoval. Diplomatickou přestřelku zřejmě bude muset vyřešit až soud.

Madrid si věří. „Pokud se španělský stát svého podmořského dědictví nezřekne, zůstává jeho vlastníkem,“ řekl španělský právník Carlos Peréz. Ani Kolumbie neztrácí sebevědomí. „Z hlediska mezinárodního práva v tomto případě Kolumbii pomáhají dva zásadní body, a to v jakých vodách se vrak nachází, tedy v kolumbijských, a kdo ho objevil, což byla kolumbijská vláda,“ citoval list El País kolumbijského profesora práv Antonia J. Rengifa Lozanu.

Na druhou stranu – otázka, kdo loď objevil, je také sporná. O vrak už více než třicet let bojuje americká společnost Sea Search Armada (SSA), jež získala práva od firmy Glocca Morra Company. Právě ta ho totiž už jednou objevila, tedy lokalizovala místo, kde by se mohl nacházet. Tehdejší kolumbijská vláda pak Američanům slíbila 50 % z nálezu, záhy částku změnila na 5 %. Od té doby se táhne soud. Bogota má ale nyní nový argument – loď prý našla úplně jinde, než před lety ukázali Američané.