Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zamrká, zavtipkuje, ukáže cestu. Modrooký robot Metroša baví cestující v ruském metru

Robot v ruském metru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robot v ruském metru. | foto: Youtube.com

MOSKVA/PRAHA Cestující v ruském metru mají novou zábavu. Během svých cest mohou potkat robota, který s nimi promluví, zamrká na ně modrýma očima, a v případě potřeby dokonce poradí správnou cestu. Stroj dostal jméno Metroša a zatím pracuje pouze při speciálních příležitostech. Zaměstnanci moskevského metra ale plánují, že v budoucnu by mohl návštěvníky těšit každý den.

Metroša, či v originále Метроша, může svým jménem evokovat slavné ruské matrjoški. Do kreslených panenek má ale svou podobou poměrně daleko. Slavnou hračku by mohl připomínat maximálně svými zaoblenými tvary. Jinak je robot skoro celý bílý, jednolitost narušují pouze červené reklamní značky metra a černá obrazovka, kterou má v místě obličeje. Na ni se navíc promítají modré oči, které může Metroša v případě zájmu proměnit v červená srdíčka.

Jak informoval server Daily Mail, promobota vyvinuli ruští vědci a původně měl sloužit podnikům k jejich vlastní propagaci. Několik stovek robotů už takto pracuje i ve Spojených státech, Číně, Velké Británii či ve Španělsku. Zaměstnancem metra se ale poprvé stal až v Rusku. A práce mu prý jde skvěle.

Robota si pochvalují i samotní šéfové moskevského metra. Podle nich je robot zaměstnanec, který přesně plní svůj úkol – zaujmout cestující. Poměrně rychle se stal hitem a většina lidí ho skutečně hodnotí pozitivně, což potvrzuje i mluvčí metra. „Má smysl pro humor, takže může vtipkovat s cestujícími,“ hodnotí jeho klady.

Metroša má navíc spoustu dalších funcí, díky kterým získává oblibu. Umí třeba fotit a pořízené fotografie ihned tiskout, také si dokáže ukládat jména a podobizny lidských tváří. Pokud se tedy člověk s Metrošou potká jednou, zapamatuje si ho robot i do příštího setkání.

Obyvatelé a další návštěvníci ruské metropole mohli robota vidět například během Vánoc či Nového roku. Zaměstnanci metra momentálně plánují, že ho nasadí i při dalších speciálních příležitostech. Přáním do budoucna ale zůstává, aby se Metroša na stanicích bavil s lidmi každý den.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...