Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zaorálek: Česko může pomoci stabilizovat bezpečnost v rozvrácené Libyi

Evropa

  10:27
LUCEMBURK - Česká republika by mohla v budoucnu pomáhat Libyi s obnovou administrativy, ale především při stabilizaci bezpečnostních složek. Novinářům to v pondělí řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s tím, že podobné oblasti zmiňovali zástupci vznikající libyjské vlády národní jednoty na nedávných jednáních v Praze.

Bojovník ozbrojených sil spojených s novou libyjskou vládou jednoty si chystají zbraně v jedné ze čtvrtí města Syrta. foto: Reuters

lVnitrozemské Česko naopak podle Zaorálka nepředpokládá, že by výrazným způsobem zvyšovalo svůj podíl na evropské námořní operaci Sophia, jejíž mandát by v pondělí v Lucembursku měli ministři zahraničí rozšířit.

„Co se týče námořní akce, naše možnosti jsou omezené. Nemáme lodě, můžeme nabídnout pouze odborníky. Ale myslím si, že to není nějaké naše omezování se,“ zdůraznil Zaorálek, který s představiteli libyjské strany jednal v Praze minulý týden.

Libyjci by podle něj měli přes léto - a pokud tomu bude odpovídat bezpečností situace - vypracovat podrobný seznam toho, s čím by podle nich mohla Česká republika pomoci.

Povraždění ‚čarodějové‘. Jsme prokletí, líčí vězni Islámského státu v Libyi

Libye prochází vleklou politickou a bezpečnostní krizí od revolučního roku 2011, kdy byl svržen dlouholetý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Západní státy doufají, že nová vláda národní jednoty spojí množství ozbrojených frakcí a zaměří se na boj proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Vláda funguje od března a západní země jí nabídly, že zajistí jejím jednotkám výcvik, pokud o to libyjský kabinet požádá.

Rekonstrukce

Český ministr připomněl, že v případě úspěchu boje proti IS bude dalším úkolem rozsáhlá rekonstrukce poničené země. „Naše role by byla v tom, co už dnes děláme jinde. Byl zájem například o výcvik policejních sil, administrace, kvalitu činnosti policie a obecně reformu bezpečnostního aparátu, například armády,“ vypočetl dnes ministr zahraničí.

Jeho vládní kolega odpovědný za rezort armády Martin Stropnický už v dubnu zmiňoval například možnost výcviku příslušníků libyjských bezpečnostních sil na českém území.

Ministři zahraničí EU v pátek podle očekávání definitivně potvrdí prodloužení mandátu námořní operace EU Sophia o rok a také jeho rozšíření o nové úkoly. Hlavním je právě pomoc libyjské vládě s výcvikem pobřežní stráže a námořnictva. Druhou je prosazování zbrojního embarga.

Boje o Syrtu začaly 12. května a podle libyjských zdravotnických zdrojů v nich...
Boje o Syrtu začaly 12. května a podle libyjských zdravotnických zdrojů v nich...

Operaci Sophia spustila unie jako část reakce na migrační krizi, její plavidla mají za úkol likvidovat sítě pašeráků lidí především v centrálním Středomoří, tedy mezi pobřežím severní Afriky a hlavně Itálií. Za dobu působení bylo zachyceno 139 plavidel, získané informace vedly k zadržení a předání sedmi desítek převaděčů italským úřadům. A zachráněno bylo skoro 16 000 životů.

V posledních měsících se stále častěji uvažuje o daleko užší námořní spolupráci mezi EU a NATO. Alianční plavidla už unii pomáhají řešit situaci v Egejském moři, kde migranti přeplovali z Turecka do Řecka. NATO by příští měsíc na summitu ve Varšavě mělo upravit mandát své námořní protiteroristické operace ve Středozemním moři tak, aby její lodě mohly účinně spolupracovat právě s unijní operací Sophia.

Autor: