27. dubna 2017 15:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zaorálek: S Ankarou chceme diskutovat, ale trest smrti je ‚červená linie‘

EU bude jednat s Tureckem o regionální politice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy EU bude jednat s Tureckem o regionální politice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Lucemburk  Zadrhávající se rozhovory o přistoupení Turecka k Evropské unii by se pro EU mohly stát nástrojem k dialogu s Ankarou, míní český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. V pátek se ministři zahraničí zemí EU sejdou k neformálnímu jednání v maltské metropoli Vallettě. Tématem diskusí budou také vztahy s Tureckem po nedávném referendu, které výrazně posílilo pravomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

„S tím současným vývojem skutečně nějaký vstup Turecka do Evropské unie není zrovna na stole,“ poznamenal Zaorálek. Vedení rozhovorů a snaha o dialog má ale podle něj stále svou cenu. Turecko je pro unii klíčový partner s velkou strategickou a vojenskou cenou v regionu, v hospodářské oblasti i při řešení migrační krize.

Zaorálek nechce na Maltě vyzývat k radikálním krokům, existují však podle něj nepřekročitelné linie. Tou by podle něj bylo například turecké rozhodnutí obnovit v zemi trest smrti.

„Tím by všechny řeči o přistupování musely skončit,“ upozornil. Podobnou „červenou linii“ si ostatně před několika dny stanovila i Evropská komise.

Evropská unie před rokem sjednala po německém diplomatickém úsilí s Ankarou dohodu, která byla klíčová pro zastavení migrace na takzvané balkánské trase. Zatím ji obě strany plní, přes hrozby a silná prohlášení z Ankary a rostoucí skepsi z evropské strany.

Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek uvedla, že Berlín bude velice pečlivě sledovat, jak Turecko do praxe uvádí ústavní změny odhlasované v referendu 16.dubna. Nynější vývoj podle ní vzájemné vztahy silně zatěžuje, ale Německo a Evropa se budou snažit o návrat ke konstruktivnímu dialogu.

Součástí dohody unie a Turecka bylo také obnovení roky zamrzlých přístupových jednání. Věc ovšem opět začala skřípat po nezdařeném pokusu o vojenský puč v zemi a po tvrdé reakci Erdoganovy administrativy na něj. Před referendem Erdogan také nešetřil ostrými výroky na adresu některých evropských zemí.

„Já jsem celou dobou přesvědčen, že Turecko nesmírně potřebuje Evropu. Věřím, že i na turecké straně bude ochota naše vztahy nezhoršovat, neeskalovat,“ poznamenal ve čtvrtek Zaorálek.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz