Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
29. dubna 2014 10:02, aktualizováno  14:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zaorálek v Pekingu: Tibet patří Číně, lidská práva jsou širší pojem

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vlevo) a jeho čínský protějšek Wang I spolu jednali 29. dubna v Pekingu. Ze setkání vzešlo prohlášení o vzájemné spolupráci obou států.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vlevo) a jeho čínský protějšek Wang I spolu jednali 29. dubna v Pekingu. Ze setkání vzešlo prohlášení o vzájemné spolupráci obou států. | foto: ČTK

PEKING Tibet je nedělitelnou součástí Číny a Česká republika nepodporuje jeho samostatnost v jakékoli podobě. Konstatuje to prohlášení, které v úterý na jednání v Pekingu přijali český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a jeho čínský protějšek Wang I. Obě země se v dokumentu ujistily, že se nebudou vměšovat do vnitřních záležitostí druhého státu, a podpořily ochranu lidských práv.

"Obě strany respektují cesty rozvoje zvolené s ohledem na situaci v obou zemích a jejich vnitřní a zahraniční politiku. Znovu potvrdily dodržování zásady nevměšování se do vnitřních záležitostí tak, jak je vyjádřeno v Chartě OSN," stojí v dokumentu.

VÍCE ZDE:

Samostatný Tibet? V žádném případě!

"Česká strana respektuje suverenitu a územní celistvost Čínské lidové republiky, je si plně vědoma důležitosti a citlivosti otázky Tibetu, znovu potvrdila dodržování své politiky jedné Číny i to, že Tibet je neoddělitelnou součástí čínského území. Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě," uvádí prohlášení. Tibet k sobě Čína násilně připojila v 50. letech minulého století a dnes je autonomní součástí asijské země.

"To je něco, co pokládáme za zásadní, bohužel musím říct také v souvislosti s tím, čeho jsme svědky nyní na Ukrajině. Respektování hranic státu a jejich suverenity je základ pro mezinárodní život," prohlásil Zaorálek na tiskové konferenci s Wangem. " Za českou stranu mohu ujistit svého partnera, že naše stanovisko je jednoznačné a nehodláme nijak čínskou stranu v budoucnosti překvapovat, co se týče otázek Tibetu," dodal. Podle neoficiálních informací z diplomatických kruhů byla tato pasáž v prohlášení požadavkem Číňanů, kteří si ji prosadili i do obdobných deklarací s Němci, Brity nebo Francouzi.

Žádný nový krok. Dále hledáme humanitu

Na setkání s českými novináři posléze ministr zdůraznil, že Česko neudělalo v přístupu k Číně a Tibetu žádný nový krok. "Zopakovali jsme pozici, která je dlouhodobě pozicí České republiky a v té deklaraci jsme ji nijak nepřekročili," uvedl. Nemyslí si také, že by se česká zahraniční politika odklonila od ducha politiky prezidenta Václava Havla, který byl předním obhájcem dodržování lidských práv ve světě a přátelil se s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. "Důvodem existence státu je humanitní ideál Tomáše Garrigue Masaryka a k tomuto bychom se rádi vrátili: hledat humanitu v rozvoji člověka a dbát na jeho důstojnost je pro nás základ komunikace mezi státy. To byla také témata, o kterých jsme se tady bavili, a mám pocit, že to by bylo Václavu Havlovi blízké," soudí šéf diplomacie z ČSSD.

Právě otázka postoje k Tibetu vyvolala v Česku debatu už před Zaorálkovou návštěvou Číny, na kterou přiletěl v pondělí. Opozice obvinila vládu Bohuslava Sobotky, že vyměnila obranu lidských práv v Číně za její peníze. Zaorálek to ale rozhodně popřel.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vlevo) se svým čínským protějškem Wang Im.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vlevo) se svým čínským protějškem Wang Im.

"Rozhodně nic za nic nevyměňujeme. Je pro mě naprosto nepřijatelné to zredukovat jen na to, že tu jsou jen dva segmenty a ty vyměňujeme mezi sebou," řekl ministr českým novinářům cestou do Číny, kde vládnoucí komunistický režim podle lidskoprávních organizací vězní své odpůrce a jinak umlčuje své kritiky. Podle Zaorálka žádná z předchozích českých vlád, ani za prezidenta Václava Havla, o odtržení Tibetu od Číny neusilovala. "Vždycky jsme respektovali tenhle stav," poznamenal ministr.

Zaorálek: Máme širší pojetí lidských práv

Opakovaně zdůraznil, že společné prohlášení s Čínou bude obsahovat i pasáž o respektu k lidským právům. V dokumentu se nakonec objevuje věta: "Obě strany znovu potvrdily úsilí ve věci podpory a ochrany lidských práv na základě rovnocennosti a vzájemného respektu." "My se snažíme vysvětlit, že máme dnes širší pojetí lidských práv. V rámci toho my dokonce i oceňujeme to, co se tady odehrálo v průběhu posledních desítek let v oblasti sociální, ochrany životního prostředí a máme zájem i tady předat zkušenosti z posledních let české transformace," prohlásil Zaorálek na tiskové konferenci.

Jeho čínský kolega uvedl, že Zaorálkova návštěva - první oficiální návštěva šéfa české diplomacie v Číně od roku 1999 - symbolizuje vstup česko-čínských vztahů do nové etapy. "My nejen mluvíme o nové etapě, ale dnes tuto novou etapu otevíráme a už v ní vlastně jsme," doplnil k tomu Zaorálek.

Česko a Čína v prohlášení také vyjádřily přání posílit vzájemný dialog a prohlubovat spolupráci v oblasti vědy a technologií, vzdělání, energetiky, zemědělství a v cestovním ruchu. "Obě strany hodlají posílit vzájemné investice, podnítit další růst obchodu, budou vybízet své firmy, aby v druhé zemi investovaly, a vynaloží úsilí pro vytvoření příznivých podmínek pro vzájemnou spolupráci," uvádí deklarace k otázce hospodářské kooperace, kterou by česká vláda ráda s asijským ekonomickým obrem posílila. Zaorálek na jednání konkrétně zmínil zájem Česka na vybudování čínského technologického parku v Moravskoslezském kraji.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...