8. listopadu 2017 18:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Západ chce opět prodloužit vyšetřování chemických útoků v Sýrii

Ilustrační foto  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

PAŘÍŽ Británie, Francie, Německo a Spojené státy ve společném prohlášení požádaly OSN o prodloužení mandátu vyšetřovatelů chemických útoků v Sýrii. Rusko, které syrské vládě poskytuje vojenskou podporu, takové prodloužení nadále odmítá. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Návrh rezoluce na prodloužení mandátu o jeden rok podaly Spojené státy už v říjnu. Rusko následně rezoluci vetovalo.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve středu řekl, že Moskva nesouhlasí s možným prodloužením mandátu vyšetřovatelů OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v souvislosti s útoky v Sýrii. O několik hodin dříve Moskva odmítla zprávu mezinárodního vyšetřovacího týmu, který došel k závěru, že syrská vláda stála za dubnovým chemickým útokem v Chán Shajchúnu.

Ministři zahraničních věcí Británie, Francie, Německa a Spojených států naopak ve společném prohlášení uvedli, že závěrům vyšetřovatelů věří a zároveň vyzvali syrskou vládu, aby OPCW informovala o chemických zbraních, kterými disponuje a přestala je používat. Požádali také, aby byl vyšetřovací mandát prodloužen.

Damašek a Moskva, její blízký spojenec, odmítají, že 4. dubna bombu se sarinem na Chán Šajchún shodila syrská vojenská letadla. Spojené státy v reakci na incident podnikly nálety na syrskou leteckou základnu. Francie mezitím Sýrii varovala, že jakýkoliv další chemický útok se setká s vojenskou odvetou.

Sýrie v roce 2013 souhlasila s tím, že se vzdá svého chemického arzenálu poté, co si útok nervovým plynem na předměstí Damašku vyžádal stovky obětí na životech. Syrská vláda už tehdy odmítla, že útok spáchala a stále opakuje, že zakázané zbraně nepoužívá.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz