3. ledna 2018 14:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Západ Evropy zasáhla větrná bouře. Statisíce lidí jsou bez elektřiny

Bouře Eleanor ve Velké Británii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouře Eleanor ve Velké Británii. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/BRUSEL/BERLÍN Západní Evropu v středu zasáhla bouře doprovázená vichřicí. V severní polovině Francie se ocitlo bez proudu 200 tisíc domácností, několik tisíc domácností je bez elektřiny také v Británii. Jeden muž ve Walesu byl zraněn poté, co na jeho auto spadl strom. Především z Británie, Belgie a Německa jsou hlášeny komplikace v dopravě.

 Provoz byl kvůli bouři narušen také na rušném amsterodamském letišti Schiphol. Zrušeno bylo 176 letů, včetně několika spojů z Prahy a do české metropole.

Podle agentury AFP se nelétá ani ze dvou letišť ve Francii, a to letiště ve Štrasburku a letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg u švýcarských a německých hranic. Letiště Charles de Gaulle hlásí zpoždění asi 60 procent letů.

Bouře Eleanor, která se podle švýcarské meteorologické služby MeteoSuisse nazývá v německy mluvících zemích Burglind, postihla severní Francii a pařížský region. V Cambrai na severu země dosahoval vítr v nárazech rychlosti až 147 kilometrů v hodině. 

Auto jede podél pobřeží v New Brightonu.
Masy vody zaplavují cesty na pobřeží.

V Paříži byl podle francouzské meteorologické služby zaznamenán nejsilnější vítr za posledních sedm let - 107 kilometrů v hodině. Varování před bouří platí pro 38 departementů až do dnešního večera. Sociální sítě zaplavily snímky poničených aut, zřícených lešení a vyvrácených stromů.

Francii přitom teprve v úterý ráno opustila bouře Carmen, která zasáhla Bretaň, atlantické pobřeží země a Korsiku. Bez proudu se ocitlo 65.000 domácností, jeden člověk během řádění živlu přišel o život.

Varování meteorologů před silným větrem platí dnes nadále obdobně pro celou Anglii a Wales, většinu Severního Irska a část Skotska.

Bouře, kterou doprovází vítr až o rychlosti 120 kilometrů v hodině, komplikovala ráno dopravní situaci v severozápadním a středním Německu. Problémy na mnoha místech způsobily především popadané stromy. Jeden z nich spadl na koleje severně od Dortmundu, projíždějící vlak do něj narazil a částečně vykolejil. Při nehodě se ale nikdo z cestujících nezranil. Vyvrácený strom zablokoval také důležitou regionální železniční trasu mezi Düsseldorfem a Cáchami.

Lidé bojují se silným větrem.

Lidé bojují se silným větrem.

U Limburgu v západní části spolkové země Hesensko strhnul padající strom trakční vedení a způsobil zpoždění vlaků na trase do Frankfurtu nad Mohanem. Hesenská policie vyzvala řidiče, aby se měli dnes na pozoru při průjezdu lesními úseky.

Na hoře Pilatus u švýcarského Lucernu naměřili meteorologové rekordní rychlost větru 195 kilometrů v hodině. To je podle nich nejsilnější vítr zaznamenaný od začátku měření v roce 1981.

Varování před silným větrem vydali pro dnešek i čeští meteorologové. Platí pro Prahu, celý Karlovarský, Plzeňský a Moravskoslezský kraj a části Středočeského a Olomouckého kraje. Na severu a severovýchodě země má během dneška sněžit.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!