Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Západ touží prostřednictvím pandemie potrestat nepohodlné vlády, kritizuje Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | foto: ČTK

Ženeva Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na středečním zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) mimo jiné prohlásil, že Západ se pokouší využít pandemie covidu-19 k potrestání „nepohodlných“ vlád. Informovaly o tom ruské tiskové agentury Interfax a TASS.

Podle šéfa ruské diplomacie řada západních zemí ignoruje potřebu konsolidace úsilí v boji proti pandemii a jejím ekonomickým důsledkům a pokračuje ve využívání „nelegitimních metod zastrašování a nátlaku“.

„Pokles světového hospodářství způsobený pandemií vedl k výraznému růstu nezaměstnanosti a ke zvýšení sociální nejistoty,“ uvedl Lavrov s tím, že se také zvětšují rozdíly v rozvoji jednotlivých států a narůstá nerovnost uvnitř některých zemí, včetně těch nejbohatších.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.
Sergej Lavrov

„Navzdory pandemii a zjevné potřebě konsolidovat naše úsilí, někteří naši západní kolegové stále nechtějí přehodnotit svou sobeckou linii a opustit donucovací přístupy a nelegitimní metody zastrašování a nátlaku,“ prohlásil ministr. „Výzvy generálního tajemníka OSN a vysokého komisaře OSN pro lidská práva, aby byly pozastaveny jednostranné sankce na dodávky potravin, léků a vybavení potřebného pro boj s virem, a také související finanční transakce, byly ignorovány,“ dodal Lavrov s tím, že ruský prezident Vladimir Putin před časem navrhl takzvané „zelené koridory“, které by v době krize umožnily zemím zasaženým koronavirem obchodovat bez sankcí.

„Západní metropole vytrvale ignorují zhoubný dopad nezákonných restrikcí na dodržování lidských práv. Vnímáme to nejen jako politizaci humanitárních otázek, ale také jako touhu využít pandemie k potrestání ‚nepohodlných‘ vlád,“ prohlásil Lavrov.

Zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) začalo 22. února a potrvá do 23. března. Zástupci 47 členských zemí rady se zabývají aktuálními krizemi ve světě. UNHRC sídlí v Ženevě, členy rady volí na tři roky Valné shromáždění OSN. Vznikla v roce 2006 jako nástupce Komise OSN pro lidská práva (UNCHR).

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...