Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Západ už smí pomáhat v Barmě

Svět

  11:18
SINGAPUR - Barmská vojenská junta umožní pracovníkům zahraničních humanitárních organizací vstup do země. Až dosud barmským úřadům vadila především možná přítomnost pracovníků ze západních zemí.

Lidé čekají frontu na potraviny, pro všechny se ale nedostává. foto: ČTK

Barma změnila své dosavadní stanovisko vůči zahraniční pomoci. oznámily to zdroje ze zasedání ministrů zahraničí Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).

"Barma přijme mezinárodní pomoc," prohlásil singapurský ministr zahraničí George Yeo na tiskové konferenci. Podle agentury AFP by měly záchranné operace lékařských týmů koordinovat země jihovýchodní Asie.

Cyklon Nagris zabil 80 tisíc lidí
V Singapuru se ministři desítky zemí sešli na naléhavé schůzce, jejímž zásadním cílem bylo přimět vzpouzející se barmskou vojenskou juntu, aby přijala širší mezinárodní pomoc obětem cyklonu Nargis, který před více než dvěma týdny zdevastoval především oblast delty řeky Iravadi.

Junta se vzpírá hlavně tomu, aby do země vstoupili západní humanitární pracovníci. A teprve 25. května hodlá uspořádat dárcovskou konferenci, kde se bude jednat o potřebách pomoci.

Evropská unie již dala najevo, že pokud generálové budou nadále bránit pomoci zvenčí, mohli by se dopustit zločinů proti lidskosti. Řádění Nargisu nepřežilo nejméně 78.000 Barmánců, dalších 58.000 je pohřešováno. Škody po cyklonu jsou oficiálně odhadovány na deset miliard dolarů.

Dárci se sejdou na konferenci
Barma si přeje uspořádat koncem května v Rangúnu konferenci dárcovských zemí, aby se usměrnila zahraniční pomoc barmským obyvatelům, kteří přežili cyklon Nargis. Řekl to dnes thajský
ministr zahraničí Nopadon Pattama.

Thajsko o tom bude informovat své partnery na dnešním zasedání Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). "Vyšleme generálního tajemníka ASEAN, aby vyhodnotil situaci v Barmě, a vyslechneme barmského ministra zahraničí ohledně konference dárců, kterou by chtěl uspořádat 22. či 23. května v Rangúnu," řekl šéf thajské diplomacie. 

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat