20. července 2014 20:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Západní státy zesilují tlak na Rusko. Evropa chystá nové sankce

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

WASHINGTON/KYJEV Západ v neděli výrazně zesílil tlak na Rusko za jeho podporu východoukrajinských povstalců. Šéf americké diplomacie John Kerry přímo obvinil Moskvu z vyzbrojování separatistů, kteří podle něj sestřelili malajsijský letoun s 298 lidmi na palubě. Evropští státníci volají po zesílení protiruských sankcí, na němž by se už v úterý mohli dohodnout ministři zahraničí EU.

Důkazy svědčí o tom, že raketu proti malajsijskému letadlu odpálili ukrajinští separatisté, jimž zbraň dodalo Rusko, řekl Kerry televizní stanici CNN. Spojené státy na základě satelitních snímků vědí, kdy byla raketa odpálena a jakou měla dráhu. Ukrajina podle Kerryho v dané oblasti a v daném čase žádné podobné zbraně neměla.

ČTĚTE TAKÉ:

"Víme jistě, že Ukrajinci v dané oblasti a v daném čase žádný takový systém neměli," řekl americký ministr. "Je docela jisté, že systém byl převezen z Ruska a předán separatistům," pokračoval Kerry. Informace, které mají USA k dispozici, "očividně a jasně ukazují na separatisty," prohlásil.

Zostření amerického slovníku zaznamenala v neděli i Evropa, která v důsledku tragédie na východě Ukrajiny připravuje zesílení protiruských sankcí. Nejvyšší představitelé Velké Británie, Francie a Německa se shodli na tom, že ministři zahraničí EU by měli vyhlásit nové protiruské sankce na svém úterním zasedání v Bruselu.

„Zesílíme tlak na Putina“

David Cameron, François Hollande a Angela Merkelová se rovněž dohodli, že zesílí tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby umožnil neomezený přístup záchranářů a vyšetřovatelů k místu pádu malajsijského letadla.

VIDEO: JAK FUNGUJE SYSTÉM BUK

Tam je stále situace napjatá. Záchranáři v místě dopadu našli těla 196 z celkových 298 obětí. Těla jsou nyní uložena v chladicích vagonech ve městě Torez nedaleko místa pádu letadla, není ale jasné, kdo k nim má přístup. VÍCE ČTĚTE ZDE.

Zpravodaj agentury AP uvedl, že už v oblasti neštěstí neleží celá lidská těla a záchranáři hledají pouze jejich části. Zástupci ukrajinských úřadů ani účastníci záchranné akce nejsou schopni říci, co se stalo s ostatky zbývajících 102 obětí, které se doposud vypátrat nepodařilo.

Separatisté tvrdí, že se pravděpodobně podařilo najít černé skříňky z havarovaného letadla. "Našly se nějaké předměty, nejspíše černé skříňky, a byly odvezeny do Doněcku," řekl premiér samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj. Zda jde skutečně o záznamníky hlasové a datové komunikace posádky, musejí ještě potvrdit odborníci, dodal. Povstalci tvrdí, že skříňky předají Mezinárodní organizaci pro civilní letectví (ICAO).

ČTĚTE VÍCE K TÉMATU:

Před ruskou ambasádou v Praze v neděli několik desítek lidí upozorňovalo na roli Moskvy při pádu malajsijského letounu. Jejich transparenty naznačovaly, že za sestřelení stroje může východní velmoc.

Akci organizovali podporovatelé nynější ukrajinské vlády a odpůrci Ruska. Účastníci smutečního happeningu v parku před velvyslanectvím instalovali raketový nosič z polystyrenu, za kterým byla fotografie ruského prezidenta Vladimira Putina s nápisem "Masový vrah".

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!