Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zápisky z předvolebního Německa: klobásy od CDU porážejí sociálnědemokratické růže

Svět

  12:14aktualizováno  16:55
BERLÍN - Zpravodaj Lidových novin Robert Schuster sleduje poslední dění před nedělními volbami v Německu. Na serveru Lidovky.cz přinášíme jeho postřehy z berlínských ulic.

V berlínské čtvrti Neukölln, kde je spousta migrantů hlavně z Turecka, rozdávají sociální demokraté u stanic metra růže, členové CDU Angely Merkelové opékají klobásy. U kolemjdoucích vítězí klobásy. foto: Robert Schuster, Lidové noviny

V berlínské čtvrti Neukölln, kde je spousta migrantů hlavně z Turecka, rozdávají sociální demokraté u stanic metra růže, CDU Angely Merkelové opékají klobásy. U kolemjdoucích vítězí klobásy. 

V berlínské čtvrti Neukölln, kde je spousta migrantů hlavně z Turecka,...
V berlínské čtvrti Neukölln, kde je spousta migrantů hlavně z Turecka,...
Poslankyně za křesťanské demokraty Christina Schwarzerová z Neuköllnu (první...

Poslankyně za křesťanské demokraty Christina Schwarzerová z Neuköllnu (první zleva), by si po volbách přála nejraději spolupráci s liberály. Naopak pokračování koalice se sociálními demokraty by prý bylo hodně náročné.

Chcete potkat atypické Kurdy, kteří obdivují tureckého prezidenta Erdogana a volí CDU? Prodávají v občerstvení King Chicken, v Neukölnu, na konečné metra U7.

Před Hlavním nádražím v Berlíně se v sobotu kolem poledního konala protestní akce proti populismu, skupina lidí se zalepenými ústy. O deset metrů dále „řádil“ na před volebními stánky AfD spiderman.

Před Hlavním nádražím v Berlíně se v sobotu kolem poledního konala protestní...
Před Hlavním nádražím v Berlíně se v sobotu kolem poledního konala protestní...
Před Hlavním nádražím v Berlíně se v sobotu kolem poledního konala protestní...

Kromě celostátních voleb žije Berlín tento víkend ještě dvěma dalšími událostmi: tradičním maratonem, který se poběží zítra a referendem o zachování provozu letiště Tegel.

AFD

Protestní strana Alternativa pro Německo ráda provokuje, jako například s tímto plakátem. „Noví Němci? Ty si děláme sami.“ Je to narážka na příchod tisíců migrantů do Německa v minulých letech, z nichž mnozí časem zřejmě dostanou německé státní občanství.

Předvolební billboard německé strany AFD

SPD

Ve východoberlínské čtvrti Marzahn-Hellersdorf žije velký počet Němců, kteří pochází původně z Ruska, Kazachstánu či jiných postsovětských republik. Německé občanství sice mají, ale ve společnosti stále ještě nejsou zakořeněni a udržují silné vazby Ruskem. Až při letošních volbách se o ně začaly zajímat strany a někde nominovaly i kandidáty s ruskými kořeny. Sociální demokraté nominovali 27letého Dimitriho Geidela, jenž se narodil v Leningradu.

Předvolební billboard německé strany SPD

Marxisti

Letošních voleb do německého Spolkového sněmu se účastní 34 stran, které podaly kandidátky ve všech spolkových zemích. Očekává se, že pouze šest z nich dokáže překonat pětiprocentní hranici. Mimo parlamentu zůstane Marxisticko-leninistická strana Německa (MLPD), která má v Berlíně docela silnou tradici. Na plakátu připomíná letošní sté výročí říjnové revoluce v Rusku.

Předvolební billboard německé strany MLPD

Merkel muss weg

„Merkelová musí pryč“ je jedním z hlavních hesel odpůrců německé kancléřky, jež v minulých týdnech pravidelně skandovali na jejích předvolebních mítincích.

Předvolební billboard německé strany Merkel muss weg

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat